banner200
banner222
19 Şubat 2016 Cuma 13:42
Wall Street Journal: Türkiye, Ankara saldırısı için YPG'ye dair
banner188
banner213
banner230

Ankara’da askeri servis aracına düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasında Suriyeli Kürtlerin silahlı örgütü Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) olduğu iddiasıyla Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan, bir kanıt sunulamadığı belirtildi. Bakanlık, dün akşam Birleşmiş Milletler’in (BM) beş daimi üyesinin yanısıraHollanda, Almanya büyükelçileri ve AB daimi temsilcisini bakanlığa davet ederek saldırıya ilişkin bilgilendirme toplantısı yapmıştı.

Diken’in The Wall Street Journal’dan aktardığı habere göre, toplantıya katılan bir diplomat, Türkiye’nin Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki PKK saldırısında kullanılan patlayıcı düzeneğinin Ankara’daki saldırıda kullanılanla benzerliğini YPG bağlantısına kanıt olarak gösterdiğini söyledi.

Diplomat, Türk yetkililerin kendilerine uluslararası destek çağrısında bulunduğunu, ancak görüşmede ‘saldırıyı YPG’ye bağlayan doğrudan kanıt sunmadıkları’nı söyledi. Diplomat, “Sadece ekipman üzerinden bu teknik bağlantıyı kurdular. Failin geçmişine dair daha fazla bilgi paylaşmadılar” diye konuştu.

Oysa Başbakan Ahmet Davutoğlu kesin bir ifadeyle YPG irtibatının ortaya konduğunu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu yöndeki bilgi ve belgelerin elllerinde olduğunu söylemişti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 19.02.2016 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol