banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Nisan 2016 Perşembe 14:23
Varufakis’ten akademisyenlere destek

Yaklaşık 1200 akademisyen 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildiriye imza attıkları için baskı, hedef gösterilme, soruşturma ve görevden uzaklaştırmara maruz kalmıştı.

Barış İçin Akademisyenler’in İstanbul’daki basın toplantısında ‘Tüm tehditlere rağmen geri adım atmayacağız’ başlıklı açıklamayı okuyan dört akademisyen ise halen tutuklu bulunuyor.

Daha önce ‘Barış İçin Akademisyenler’e dünyanın farklı ülkelerindeki akademisyenleden destek gelmişti.

Akademisyenlere bir destek de Yunanistan eski Maliye Bakanı Varufakis'ten geldi.

Yunanistan eski Maliye Bakanı ekonomist Yannis Varufakis’ten ‘barış akademisyenlerine’ destek geldi. Elinde ‘Türkiye’deki akademisyenleri destekliyoruz’ yazılı bir pankart tutan Varufakis’in destek mesajı, Barış Akademisyenleri’nin twitter hesabından paylaşıldı.

Yunanistan eski Maliye Bakanı ekonomist @yanisvaroufakis'ten barış akademisyenlerine destek#Freedom4Academics4Peacepic.twitter.com/6g0gXaxxXQ

— BarışAkademisyenleri (@BarisAkademik) 6 Nisan 2016

AB'Lİ KREDİTÖRLER KARŞISINDA DİK DURMUŞTU

Aynı zamanda akademisyen olan sosyalist ekonomist Varufakis yeni kuşak Avrupa solunun en dikkat çeken figürlerinden biri.

Varufakis kemer sıkma karşıtı politikalarının yanı sıra, şeffaflık ve demokratik karar mekanizmaları konusunda da hassas bir politikacı. Yunanistan’ın AB’li kreditörler ile yürüttüğü müzakerelerdeki dik duruşu hayranlık uyandırmış, “Borcun yapılandırılmadığı bir anlaşmayı imzalamaktansa kolumu keserim” demişti. Kreditörlerin baskısı dolayısıyla maliye bakanlığı görevinden istifa eden Yanis Varufakis, son olarak ‘DiEM25’ adıyla Avrupa’daki demokrasiyi güçlendirmeyi amaçlayan bir hareket kurduğunu açıklamıştı.

Varufakis’in radikal sol görüşleri ile tanınan muhalefetteki Britanya İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e danışmanlık yaptığı da öğrenilmişti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 07.04.2016 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177