banner200
banner216
25 Haziran 2016 Cumartesi 09:23
Valilik polisleri kurtardı, AYM ‘Yargıla’ dedi
banner188
banner213

NURCAN GÖKDEMİR / nurcangokdemir@birgun.net

Baronun görevlendirdiği avukatlara şiddet uygulayarak gözaltına alan dayakçı polisleri, soruşturma izni vermeyerek yargılamadan kurtaran Urfa Valiliğinin kararı Anayasa Mahkemesi (AYM) engeline takıldı. Önemli bir karara imza atan AYM, avukatları döverek gözaltına alan polislerin yargılanmasının yolunu açtı

AYM’nin kararına konu olan olayda, 2012’de Urfa’da düzenlenen Newroz kutlamalarına baro adına gözlemci olarak katılan avukatlar Hidayet Enmek ile Eyüpsabri Tinaş, “orantısız güç” kullanılarak gözaltına alındı. Hastaneye götürülen avukatlara destek amacıyla giden meslektaşları da benzer muamele ile karşılaştı. Avukatlar, ilgili kolluk hakkında suç duyurusunda bulundu. Urfa Valiliği, polisler hakkında soruşturma izni vermedi. Karara itirazların da reddinin ardından konu AYM’ye taşındı.

‘Polisi cesaretlendirir’

AYM kararında, soruşturma ya da yeterli soruşturma yapılmamasının bile tek başına kötü muamele oluşturduğuna vurgu yapılarak, özetle şu değerlendirmelere yer verildi:

“Yetkililer, şikâyet yapılır yapılmaz harekete geçmelidir. Şikâyet yapılmadığında bile işkence veya kötü muamele olduğunu gösteren belirtiler oldugunda soruşturma yapılması sağlanmalıdır. Şüpheliler hakkında etkili bir soruşturma yürütülmemiş olması, bu tür olaylara karışanlara müsamaha ile yaklaşıldığı izlenimi uyandırmakta olup bu durumun, kamu görevlilerini cesaretlendirebileceği ve bireylerin, devlete ve adalet mekanizmalarına olan güvenlerini zedeleyebileceği açıktır.” AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı Antep Bölge İdare Mahkemesi ve Urfa Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.


Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 25.06.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212