banner200
banner235
banner225
29 Eylül 2016 Perşembe 13:23
Validebağ Korusu’nda inşaat girişimi çevreciler tarafından
banner188
banner213
banner230

FATİH KIYMAN

Üsküdar’da bulunan ve 1. derece doğal SİT alanı statüsünde olan Validebağ Korusu içinde Abdülaziz Av Köşkü’nün arka kısmında, eski ahırların olduğu bölgede inşaat firması “sosyal tesis” yapılacağı gerekçesiyle tekrar çalışmalara başlama girişiminde bulundu, inşaatı Validebağ Gönüllüleri engelledi.

İstanbul Valiliği’nin inşaat projesinin yeniden başlatılması direktifiyle inşaat firması alana 27 Eylül günü kum getirdi. Validebağ Gönüllüleri ve mahalle sakinleri yetkililerle görüşerek yapılaşmaya izin vermeyeceklerini söyleyerek alanda bekleyişe geçti. Çevre gönüllülerinin tepkisi sonucu, 28 Eylül sabahı İstanbul Valiliği’nde yapılan görüşmede inşaatın durdurulması ve malzemelerin alandan kaldırılmasına karar verildi, inşaat malzemeleri alandan kaldırıldı.

Ne olmuştu?

Doğal SİT alanı olmasına rağmen Validebağ’ın farklı noktaları geçtiğimiz yıllarda bir bir yapılaşmaya açılmış, korunun içinde düğün salonu, camii gibi projeler hukuksuz şekilde hayata geçirilmişti. Projeler başlangıç aşamasındayken Validebağ Korusu’nun yeşilinin korunması için düzenlenen imza kampanyasına Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de imza vermiş, Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılmayacağı sözünü vermişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.09.2016 13:23
Anahtar Kelimeler:
BelediyeçevreAv
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol