banner200
banner235
banner225
29 Nisan 2016 Cuma 16:44
Üzerinde HDP'nin Newroz broşürünü taşıyan İngiliz akademisyen
banner188
banner213
banner230

Gözaltına alınan akademisyenlere destek olmak için gittiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda çantasında Newroz bildirisi bulunduğu için "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla gözaltına alınan İngiliz akademisyen Christopher Stephenson hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Stephehson'un, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Christoper James Keneth Stephenson'un 15 Mart 2016 tarihinde İstanbul Adalet Sarayı'na geldiği, ana giriş kapısından girdiği sırada yapılan kontrollerde çantasında 10 adet broşür ele geçirildiği belirtildi.

İleri'de yer alan habere göre; İddianamede, Stephenson'un üzerinde bulunan broşürlerin üzerindeki resimlerde yüzleri maskeli şahısların sokak ortasında ateş yaktıkları, sokakta taşlardan bariyer kurdukları ve miting alanı görüntüsünde ise PKK'yi simgeleyen kırmızı, sarı, yeşil flama görüntülerinin bulunduğu, broşürlerin bu haliyle terör örgütüne destek amacıyla örgüt üyeleri tarafından hazırlandığı ifade edildi.

"DAVETİYE SÜSÜ"
PKK/KCK yöneticilerinin özerklik ile ilgili açıklamalarına da yer verilen iddianamede, "Şüphelinin üzerinde ele geçmiş öz yönetim kavramını birlikte barındıran broşürün terör örgütünün propagandasını yaptığı, davetiye süsü verilmesinin amaçlanan hedefi meşru kılmadığı, dolayısıyla şüphelinin bu nitelikteki broşürü terör örgütünün propagandasını yapmak için bulundurduğu anlaşılmıştır" denildi.

NE OLMUŞTU?
İngiliz akademisyen Christopher Stephenson, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyeleri hakkındaki soruşturmada gözaltına alınan 3 akademisyene destek için geldiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda çantasından bulunan newroz bildirileri nedeniyle 15 Mart'ta gözaltına alınmıştı. 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla ifadesi alınan Stephehson sınır dışı talebiyle Kumkapı'daki İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi'ne götürülmüştü. İstanbul Valiliğinin hakkında vereceği kararı beklemeyen İngiliz akademisyen ailesiyle birlikte Londra'ya gitmişti. Daha sonra Valilik tarafından, Stephenson'un Türkiye'ye giriş yasağının bulunmadığı açıklanmıştı. Stephenson da 22 Mart'ta İstanbul'a dönüş yapmıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2016 16:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol