banner200
banner222
18 Haziran 2016 Cumartesi 19:44
Üstün yetenekliler lisesi öğrencilerinden bildiri: 'Faşizme
banner188
banner213
banner230

Türkiye'nin tek üstün yetenekliler lisesi olan TEV'e bağlı İnanç Türkeş Özel Lisesi 2016 mezunları ve öğrencileri de bir bildiri yayımladı. Bildiride, "Faşizmin, gericiliğin, baskıcılığın, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin karşısında duran herkese selam olsun" denildi.

Türk Eğitim Vakfı'na bağlı ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim ve öğrenim gördüğü İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri bir bildiri hazırlayarak, son günlerde AKP gericiliğine karşı liselilerin başlattığı bildirili başkaldırıya destek verdi.

İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencilerinin kendi aralarında ortaklaşa kaleme aldıkları "Susmuyoruz" başlıklı bildiri şöyle:

"Arkadaşlarımıza uygulanan baskı ve sansürlere karşı bir başkaldırının kıvılcımını ateşleyen bildirileri okuduk. Gençliği totaliter bir şekilde baskılayıp belirli bir ideoloji doğrultusunda yola getirmeye çalışan ve bilimsellikten uzak, gerici eğitim anlayışına karşı, coğrafyamızda umudun yok olmaya yüz tutuğu bu günlerde bize güzel günler görebileceğimizi hatırlatan liseli direnişini selamlıyoruz!

Bizler, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri olarak, liselerdeki totaliter, baskıcı uygulamaların, tek tipleştirici eğitimin, hakim ideolojilerin kuklası olan idarelerin, bilimsellikten uzak gerici anlayışın farkındayız. Bu kirli anlayışa sessiz kalmayı reddettiğimizi ve faşizme karşı mücadele veren liseli arkadaşlarımızın sonuna kadar destekçisi olduğumuzu bildirmek isteriz. Herkesi bu ortak mücadele için sesini yükseltmeye davet ediyoruz.

Ülkenin aydınlarının öğrencilerle buluşmasının çeşitli bahanelerle engellenmesine, bilimsel faaliyetlere ayrılması gereken bütçenin öğrencilerin kendi istekleri dikkate alınmadan çeşitli dini ve ideolojik etkinliklere harcanmasına, sanatsal ve zihinsel kulüplere 'biz sizin yerinize düşünürüz' dercesine köstek olunmasına, ataerkil yapının daha lise çağındaki öğrencilere 'etek giyemezsiniz' sözleri altında kendini dayatmasına, militarist anlayışın bir yansıması olarak öğrencilerin cezalarla tehdit edilmesine ve belki de en önemlisi okullarımızın ticari kurumlar haline getirilmesine karşı, susmuyoruz, biz de karanlığa ses çıkarıyor aydınlığa yürüyoruz!

Bu haklı mücadelemizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Unutulmamalıdır ki, yeni neslin çocukları olarak bizim sesimiz, baskıcı idare ve iktidarlardan sonra da duyulacaktır. Geleceğimizi korumak için liselerimizi hem eğitim hem de kampus yaşamında bilimsel, özgür düşünceye açık, ideolojik propagandaların bulaşmadığı, laik ve herkesin eşit olduğu yerler olarak koruyacağız. İnanıyoruz ki liselerimizin kültürü ve dayanışmacı ruhu tüm baskıcı güçlerle verdiği bu mücadelede galip gelecektir.

Tam da sorgulayan eğitim anlayışının gerektirdiği gibi sorunlar ve baskılar karşısında sessiz kalmayıp hem kendilerini hem de geleceği değiştirebilecek nesillerin özgürlüğü için mücadele eden güzel çocukların başlattığı, farklılıklarımızdan güç alan bu çok sesli koroya biz de katılıyoruz. Faşizmin, gericiliğin, baskıcılığın, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin karşısında duran herkese selam olsun!

Ses çıkarıyoruz!

Siz de durmayın!

Ses çıkarın!"

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 18.06.2016 19:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol