banner200
banner222
06 Eylül 2016 Salı 22:23
Uluslararası basın örgütlerinden ortak 'Türkiye' açıklaması
banner188
banner213
banner230

İstanbul’da biraraya gelen 11 uluslararası basın örgütü OHAL ve KHK’lerle birlikte muhalifler ve bağımsız medya üzerinde “eşi görülmemiş” bir baskı ortamı yaratıldığını belirtti.

ARTICLE 19 örgütünün öncülüğünde 31 Ağustos – 2 Eylül arasında İstanbul’da biraraya gelen Danimarka PEN, Avrupa Gazeteci Federasyonu (EFJ), Alman PEN, Index On Censorship, My Media, Norveç Basın Derneği, Norveç Gazeteci Birliği, Norveç PEN, Uluslararası PEN, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Galler PEN temsilcileri ortak açıklama yaptı.

Binaet'te yer alan habere göre, İstanbul ziyareti süresince gazeteciler, avukatlar ve insan hakları aktivistleriyle görüşen uluslararası basın özgürlüğü örgütleri temsilcileri, olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının bağımsız ve muhalif medyaya uygulanan baskının haklı çıkarılması için kullanıldığına dikkat çekti.

Örgütler, ortak açıklamada “Heyet olarak Türkiyeli yetkililerin OHAL’i muhalifleri bastırmak için kullanmasını kınıyoruz” dedi.

15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunanların adalete teslim edilmesini haklı bulduklarını ifade eden gazeteci örgütleri, Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’nin yargılamaları uluslararası standartlarla uyumlu olarak yapması gerektiğinin altını çizdi.

“Eşi benzeri görülmemiş” bir baskı ortamının oluştuğunu ifade eden heyet, hakkında kanıt olmadan tutuklanan kişilerin derhal serbest bırakılması ve bağımsız medyaya yönelik “taciz”in durdurulması çağrısında bulundu.

OHAL’le birlikte yürürlüğe konan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) birlikte gözaltı süresinin 30 güne çıkartıldığı hatırlatılan basın örgütleri, gözaltı uygulamalarının aralarında muhaliflerin ve azınlıkların da bulunduğu, Gülen hareketine hiç bağlı olmayan kişiler için de keyfi olarak kullanıldığını ifade etti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.09.2016 22:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol