banner200
banner222
04 Mayıs 2016 Çarşamba 15:23
Ultrasoğuk cüce yıldızın yörüngesinde 3 gezegen keşfedildi
banner188
banner213
banner230

Gökbilimciler, dünyadan 40 ışık yılı uzaklıktaki bir ultrasoğuk cüce (sönük ışıklı) yıldızın yörüngesinde Dünya büyüklüğünde 3 gezegen keşfetti.

Avrupa Güney Rasathanesi'nin (ESO) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, La Silla Gözlemevi'ndeki Trappist teleskobunu kullanan astronomlar, güneşin 10 katı küçüklüğündekiultrasoğuk sönük ışıklı yıldızı izlerken, yıldızın ışığının belirli aralıklarla söndüğünü fark etti.

Cüce yıldız ile dünya arasında cisimler olduğunu anlayan bilim adamları detaylı gözlemler ile yıldızın yörüngesinde hacimleri Dünya ve Venüs'e yakın 3 gezegen bulunduğunu belirledi. Cüce yıldıza Trappist-1 ismini koyan astronomlar, Güneş'ten çok daha soğuk ve kırmızı, Jüpiter'den ise çok az daha büyük bu tür bir yıldızın etrafında ilk defa gezegen bulunduğunu kaydetti.

"KIRMIZI DÜNYALARIN BULUNMASI TEORİKTİ"

Araştırmayı yürüten astronomlardan Emmanuël Jehin, keşiflerinin gezegen popülasyonuna ve evrende yaşamın bulunmasında bir paradigma değişimi anlamına geldiğini söyledi. Jehin, "Şimdiye kadar, ultra-soğuk cüce yıldızların yörüngesinde bu tür 'kırmızı dünyaların' bulunması tamamen teorikti. Ancak bu kadar sönük bir kızıl yıldız etrafında sadece bir gezegen bulmadık, 3 gezegenli bir sistem keşfettik" dedi.

ESO'nun Şili'de bulunan 8 metrelik Çok Büyük Teleskop'undaki HAWK-I aygıtıyla yapılan sonraki gözlemler, Trappist-1'in etrafındaki gezegenlerin büyüklüklerinin Dünya'ya çok yakın olduğunu, 2 gezegenin yörünge dönüş süresi 1,5 ve 2,4 gün iken son gezegenin dönüş süresinin 4,5 ile 73 gün arasında değiştiğini tespit etti.

"EVRENDE BAŞKA YAŞAM BULMAK İÇİN BURADAN BAŞLAMALIYIZ"

Keşif ile ilgili araştırmanın başyazarı Michaël Gillon, yeni bulgularının önemini şu sözlerle açıkladı:

"Güneş'in yakınlarındaki en küçük ve soğuk yıldızların etrafında Dünya'ya benzer gezegen aramamızın sebebi, mevcut teknolojimizle yaşam olup olmadığını bulabileceğimiz tek yer bu küçük yıldızların etrafındaki sistemler. Evrende başka yerde yaşam bulmak istiyorsak buradan başlamalıyız."

Gillon, bu kadar kısa yörünge dönüş süresinin gezegenlerin yıldızlarına dünyanın güneşe olduğundan 20 ya da 100 kat daha yakın olduğunu gösterdiğini ifade etti. Gillon, bu sistemin yapısının Güneş Sistemi'nden çok Jüpiter'in uydularıyla sistemine benzediğini vurguladı.

Yıldızlarına çok yakın olmalarına rağmen, yıldızın sönük olması nedeniyle içteki iki gezegenin Dünya'nın Güneş'ten aldığı radyasyonun 4 ya da 2 katı radyasyon aldığı belirlendi. Bu da gezegenlerin sistemdeki yaşama elverişli bölgenin dışında olduğu anlamına geliyor ancak astronomlar gezegenlerin yüzeyinde yaşama elverişli alanlar olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor. Yörüngesi henüz tespit edilemeyen en dıştaki gezegene ise muhtemelen Dünya'dan ulaşandan daha az radyasyon ulaştığı tahmin ediliyor ancak gezegenin henüz sistemin yaşama elverişli bölgesinde yer alıp almadığı bilinmiyor.

Araştırmayı yürüten bilimadamlarından Julien de Wit, ESO ve NASA tarafından kurulmakta olan ve 2018'de çalışmaya başlayacak dev teleskoplarla bu gezegenlerin atmosfer birleşimlerinin inceleneceğini belirtti.

Samanyolu Galaksi'sinde çok sayıda Güneş ve sönük ışıklı cüce yıldız bulunuyor. Aquarious takım yıldızında bulunan Trappist-1, dünyaya yakın olmasına rağmen ışığı çok sönük olduğu için çıplak gözle hatta amatör büyük bir teleskopla bile görülemiyor.

()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol