banner200
banner235
banner225
04 Ekim 2016 Salı 15:03
Ulaştırma Bakanlığı, Kamu İhale Kanununa tabi olmadan ihale
banner188
banner213
banner230

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Kamu İhale Yasası’na tabi olmadan ihale yapabilecek. Hangi ihalenin gizli olacağına ise bakanlık karar verecek. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan bir süre önce, "Kamu İhale Kanunu, bizim önümüzde engel olmamalı ki yaptıklarımızı daha da büyütelim" demişti.

Cumhuriyet'in haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yapacağı bazı ihaleler Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Hangi ihalelerin yasa kapsamı dışında olacağına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından karar verilecek. İhaleler ilan yapılmaksızın gerçekleştirilecek.

Bazı durumlarda ise alımlar “doğrudan temin” yoluyla yapılacak. Hükümet, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Kamu İhale Yasası kapsamı dışında yapılacak ihalelerde uygulanacak esasları belirledi. Karar Resmi Gazete’de yer aldı.

Karara göre, “savunma, güvenlik, istihbarat alanlarıyla ilişkili olduğuna, gizlilik içinde yürütülmesi gerektiğine, mevzuatı uyarınca sözleşmenin yürütülmesi sırasında özel güvenlik tedbirleri alınması gerektiğine veya devlet güvenliğine ilişkin temel menfaatlerin korunmasını gerektiren hallerle ilgili olduğuna” karar verilmesi halinde mal, hizmet hizmet alımlarıyla yapım işlerinde yasa hükümleri uygulanmayacak.

Taşeron olacak

Yapılacak alımlarda “pazarlık ve belli istekliler arasında” olmak üzere iki ihale usulü uygulanacak. Pazarlık usulünde, ilan yapılmaksızın idare tarafından davet edilen istekliler teklif verebilecek.

Alımlarda, “belli istekliler arasında ihale usulünün” tercih edilmesi halinde de ilan yapılmaksızın idare tarafından belirlenen adaylar arasında yapılan yeterlilik değerlendirmesi sonucunda davet edilen istekliler teklif verebilecek. İdare bazı durumlarda ihtiyaçlarını ilan yapmaksızın piyasa fiyat araştırması sonucu oluşturulacak maliyet üzerinden fiyat görüşmesi yaparak “doğrudan temin” yoluyla da alabilecek. İhtiyaç duyulması halinde ihalede gerekli düzenlemelerin yapılması kaydıyla taşeron da çalıştırılabilecek.

Bakan 'İhale Kanunu önümüzde engel olmamalı' demişti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 27 Eylül'de Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES) düzenlediği "Ulaştırmada Yeni Dönem" toplantısında konuşmuş ve Kamu İhale Kanunu'na ilişkin açıklamalar yapmıştı. Bakan Arslan, "Kamu İhale Kanunu'nun güncellenebilir, değiştirilebilir ve dinamik olması gerekir. Kamu İhale Kanunu, bizim önümüzde engel olmamalı ki yaptıklarımızı daha da büyütelim" demişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 15:03
Anahtar Kelimeler:
Cumhuriyet
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol