banner200
banner235
banner225
24 Ocak 2016 Pazar 20:02
Uğur Mumcu Hukuk Özel Ödülü, Turgut Kazan'a verildi
banner188
banner213
banner230

Antalya Barosu'nun Uğur Mumcu anısına verdiği 10. Hukuk Özel Ödülü'nün sahibi İstanbul Barosu'nun eski başkanlarından Avukat Turgut Kazan oldu. Uğur Mumcu'nun avukatlığını da yapmış olan Kazan, arkadaşının ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen azmettirenlerin hala ortaya çıkarılamadığını söyledi.

Uğur Mumcu anısına verilen 10. Hukuk Özel Ödülü töreni ve anma programı Antalya Barosu'nda yapıldı. Törene baro yönetimi ve üyelerin yanı sıra ödülün sahibi Turgut Kazan da katıldı. Ödülü vermeden önce konuşan Antalya Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Uğur Mumcu'nun verdiği mücadelenin örnek alınması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirterek, ödülün baro yönetim kurulunun oy birliğiyle Turgut Kazan'a verildiğini söyledi.

Bacanlı konuşmasının ardından 2015 Yılı Uğur Mumcu Hukuk Özel Ödülü'nü İstanbul Barosu eski başkanlarından Turgut Kazan'a verdi. Uğur Mumcu'nun avukatı ve arkadaşı da olan Turgut Kazan ödülünü aldıktan sonra anılarını paylaştı. Uğur Mumcu'nun 23 yıl önce, bugünkü gibi bir 24 Ocak Pazar günü aracına konulan bombanın infilak etmesi sonucu katledildiğini hatırlatarak, “O süreç de bir dava oldu. O davada mahkumiyetler de oldu ama davanın içinde asıl bu işi yaptığı öne sürülenler zaten yakalanamadı. Zaten Türkiye'de olmadıkları da anlaşıldı. Bir de asıl önemlisi tabi, kim tetiği çektirdi? Yani bu işi kim düzenledi? Kim azmettirdi, planladı? O hiçbir zaman ortaya çıkmadı.” dedi. Uğur Mumcu'nun ölümünün Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Kazan, “Bugüne kadar birçok kayıp verdik. Belki önümüzdeki günlerde benzer örnekler de yaşayacak toplum. Ne yazık ki giderek ağırlaşıyor ama bizim görevimiz bütün bu zor koşullara rağmen Türkiye'nin aydınlık geleceği için diri durmaktır, umutlu olmaktır, mücadeleye devam etmektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 20:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol