banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Ocak 2016 Pazar 20:02
Uğur Mumcu Hukuk Özel Ödülü, Turgut Kazan'a verildi

Antalya Barosu'nun Uğur Mumcu anısına verdiği 10. Hukuk Özel Ödülü'nün sahibi İstanbul Barosu'nun eski başkanlarından Avukat Turgut Kazan oldu. Uğur Mumcu'nun avukatlığını da yapmış olan Kazan, arkadaşının ölümünün üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen azmettirenlerin hala ortaya çıkarılamadığını söyledi.

Uğur Mumcu anısına verilen 10. Hukuk Özel Ödülü töreni ve anma programı Antalya Barosu'nda yapıldı. Törene baro yönetimi ve üyelerin yanı sıra ödülün sahibi Turgut Kazan da katıldı. Ödülü vermeden önce konuşan Antalya Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Uğur Mumcu'nun verdiği mücadelenin örnek alınması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirterek, ödülün baro yönetim kurulunun oy birliğiyle Turgut Kazan'a verildiğini söyledi.

Bacanlı konuşmasının ardından 2015 Yılı Uğur Mumcu Hukuk Özel Ödülü'nü İstanbul Barosu eski başkanlarından Turgut Kazan'a verdi. Uğur Mumcu'nun avukatı ve arkadaşı da olan Turgut Kazan ödülünü aldıktan sonra anılarını paylaştı. Uğur Mumcu'nun 23 yıl önce, bugünkü gibi bir 24 Ocak Pazar günü aracına konulan bombanın infilak etmesi sonucu katledildiğini hatırlatarak, “O süreç de bir dava oldu. O davada mahkumiyetler de oldu ama davanın içinde asıl bu işi yaptığı öne sürülenler zaten yakalanamadı. Zaten Türkiye'de olmadıkları da anlaşıldı. Bir de asıl önemlisi tabi, kim tetiği çektirdi? Yani bu işi kim düzenledi? Kim azmettirdi, planladı? O hiçbir zaman ortaya çıkmadı.” dedi. Uğur Mumcu'nun ölümünün Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Kazan, “Bugüne kadar birçok kayıp verdik. Belki önümüzdeki günlerde benzer örnekler de yaşayacak toplum. Ne yazık ki giderek ağırlaşıyor ama bizim görevimiz bütün bu zor koşullara rağmen Türkiye'nin aydınlık geleceği için diri durmaktır, umutlu olmaktır, mücadeleye devam etmektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 24.01.2016 20:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177