banner200
banner222
28 Nisan 2016 Perşembe 17:04
Üç galaksinin çarpışması 'canavar karadelik' oluşturdu
banner188
banner213
banner230

Avustralyalı gökbilimciler, Samanyolu benzeri 3 sarmal galaksinin çarpışması sonucu Güneş’ten 3 milyar kat büyük kütleli bir karadeliğin doğduğunu bildirdi.

Astronomi çalışmalarının yer aldığı İngiltere merkezli Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 3 büyük galaksinin çarpışmasıyla oluşan ‘IRAS 20100−4156’ kodlu galaksi kümesi, Dünya’dan 1,8 milyar ışık yılı uzakta bulunuyor. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre)

"CANAVAR KARADELİK"

Çarpışmayla meydana gelen bu kümenin merkezinde ise Güneş’ten yaklaşık 3 milyar kat daha fazla kütleye sahip bir süper-kütleli ‘canavar’ karadelik yer alıyor. Keşif, Avustralya’nın Victoria eyaletindeki ASKAP Radyo Teleskobu ile gerçekleştirildi. Avustralya Bilim ve Endüstriyel Araştırmalar Organizasyonu (CSIRO) bünyesindeki yer teleskobu, çarpışma aşamasındaki 3 galaksiyi ve merkezindeki dev karadeliği tespit etti.

Avustralya’daki ABC kanalına konuşan CSIRO gökbilimcilerinden Lisa Harvey-Smith, “Etrafındaki her şeyi sürükleyen bu büyüklükteki bir karadeliği keşfetmek gerçekten heyecan verici. Hızlı gaz hareketi, karadeliğin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Ebatlarını ve hareketlerini ölçmek, galaksilerin oluşumuna farklı yaşlardaki karadeliklerin nasıl etki ettiklerini anlamak için önem taşıyor” dedi. Lisa Harvey-Smith, araştırmalarının, galaksi çarpışmalarını, süper-kütleli karadeliklerin oluşumunda bunun etkisini, karadeliklerin yıldızların oluşumuna etkisini ve galaksilerin zamanla nasıl değiştiğini anlamaya yardımcı olacağını ifade ediyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 17:04
Anahtar Kelimeler:
Bilimİngiltere
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol