banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
05 Ekim 2016 Çarşamba 18:24
TV 10 mühürlendi

Hakkında kapatma kararı alınan TV 10’un İstanbul Esenyurt’ta bulunan merkezine de dün akşam saatlerinde polisler tarafından baskın yapıldıktan sonra bugün de maliye ekipleri ve TRT yetkilileri binaya tekrar gelerek binayı mühürledi ve eşyalara el konulduğunu tebliğ etti.

Eşyalar binadan çıkarılmazken, TV10 Yönetim Kurulu adına, kanalın Yönetim Kurulu başkanı, Veli Büyükşahin bir açıklama yayımladı. "Bu karanlık sürecin ardından hukuki ve demokratik mücadelemiz sonuna kadar devam edecek" denilen açıklama şu şekilde:

"BASINA VE KAMUOYUNA
HAKKIN VE HAKİKATİN SESİNİ SUSTURAMAZSINIZ!
Tv10'un OHAL sonrası çıkarılan KHK ile hukuksuz bir şekilde karartılmasının ardından televizyonumuz mühürlendi. Bütün bu süreçlerde Tv10'un kapatılmasına ilişkin herhangi bir tebliğ olmamasına rağmen televizyonunuz polislerce basıldı. Avukatların ve alevi temsilcilerin tüm çabalarına kaşın ısrarla bu hukuksuzluğa devam edildi. Aleviler için en kutsal ay olan Muharrem ayında Alevilerin sesinin susturulmasının kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Hükümeti bu hukuksuz uygulamadan vazgeçmeye, halkımızı da dayanışmayı sürdürmeye çağırıyoruz. Bu karanlık sürecin ardından hukuki ve demokratik mücadelemiz sonuna kadar devam edecek.
SEMAHLAR DURMAZ, DEYİŞLER, SAZLAR SUSMAZ...
TV10 Yönetim Kurulu Adına
Veli BÜYÜKŞAHİN"

Gazeteci ve yazarlardan büyük imza kampanyası: #SeslerSusturulamayacak

Tv 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin ve çalışanlar dışarı çıkarılarak rejideki teknik ekipmanlara ve binadaki eşyalara el konulduğu dün yalnızca reji odasına mühür vuran ekipler tarafından duyuruldu.

Basına mühür vuruldu

Bina kapısında çevik kuvvet ekipleri hazır bekletilirken baskın esnasında ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Yeşilkent Cemevi, Demokratik Alevi Dernekleri de TV 10'a destekte bulundular.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 05.10.2016 18:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177