banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Mart 2016 Perşembe 21:03
Tutuklanan akademisyenlere çıplak arama!

OZAN BİLGİN

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisine imza attıkları için tutuklanan iki akademisyene çıplak arama yapıldı. Silivri Cezaevi’ne nakledilen akademisyenler tecritte tutuluyor.

Tutuklanmaları ardından Metris Cezaevi’ne konulan akademisyenler bildiriye imza attığı için işten atılan Nişantaşı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kıvanç Ersoy dün Silivri Cezaevi’ne nakledilmişti. Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Esra Mungan ise Bakırköy Kadın kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

TECRİTTE TUTULUYORLAR

BirGün’ün ulaştığı bilgilere göre Metris’ten Silivri’ye nakledilen iki akademisyen cezaevinde getirildiklerinde çıplak aramaya tabi tutuldu. Aramanın ardından iki akademisyen 20 dakika boyunca da çıplak biçimde bekletildi. Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy, birlikte kalma isteklerine rağmen 3 kişilik odalarda tek başlarında tutuluyor. İki akademisyen ne birbirleriyle ne de diğer mahkumlarla görüştürülmüyor. Ayrıca akademisyenlerin daha sonra geri verileceği söylenerek alınan kitapları da henüz geri verilmiş değil.

Bakırköy Kadın kapalı Cezaevi’nde tecritte bulunan akademisyen Esra Mungan ise bulunduğu odadan alınarak daha küçük, havalandırması bulunmayan ve pis olan bir odaya nakledildi.

İDDİANAME TAMAMLANDI: 7,5 YIL HAPİS

Öte yandan 3 akademisyen hakkında “Örgüt propogandası yapmak” suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Savcılık tarafından hazırlanan 10 sayfalık iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunuldu.


Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 24.03.2016 21:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177