06 Şubat 2016 Cumartesi 19:02
TÜSİAD Başkanı'ndan çatışmalara ilişkin açıklama

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD ile TÜRKONFED işbirliğinde, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (HASİAD) ev sahipliğinde düzenlenen ’Büyüyen KOBİ’ler’ adlı etkinlikte konuştu. Son zamanlarda Güneydoğu’da yaşananlara değinen ve çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarının ortak akılla çözülmesi talebinde bulunan Symes, şunları söyledi: "Evlerini terk etmek zorunda kalan komşularımıza üzülürken aslında son dönemlerde ülkemizin bir bölümünde benzer sahneleri görmekten de çok derin bir üzüntü içinde olduğumuzu, burada bir kez daha belirtmek isterim. Aslında ülkemizde yaşanan bu trajedi, bana göre tarifsiz acı tüm ülkenin 78 milyonun sorunudur. Yani bunu bölgenin sorunu olarak hiçbirimiz düşünemeyiz. Ülkemizin bir bölümünde insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyorlarsa, bizlerin kendi evlerinde kendi şehirlerinde huzur içinde olmamız kesinlikle mümkün değil. Güneydoğu’da devam eden terör hepimizin içini acıtıyor. Gece saat 03.00’e kadar uyuyamadım, kanallarda dolaştım çünkü dün kaldırılan cenazeler, bugün kaldırılması planlanan cenazeler gerçekten çok tarif edilecek acılar değil. Her gün bu tür haberler geliyor ve haftalara yayılan sokağa çıkma yasakları hakikaten hayatı ciddi derecede sekteye uğratıyor. Tabii ki terörün önlenmesi, kamu düzeninin sağlanması olmazsa olmaz. Fakat asayiş ve güvenlik önlemlerinin yanı sıra birliğimizi, bütünlüğümüzü sağlayacak önlemler de süratle hayata geçmesini arzu ediyoruz."

'TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNİ TERÖR VE SİYASET GERGİNLİĞİNE TESLİM EDEMEYİZ'

Türkiye’de birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu da vurgulayan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes sözlerine şöyle devam etti:"Kutuplaşmayı reddedip birbirimizi ön yargısız dinleyelim. Bu topraklarda adaleti, refahı ve huzuru baki kılmak için asgari müştereklerimizin ne olduğunu ifade edip, ifade özgürlüğü saygısı içerisinde etraflıca görüşüp tartışalım ve bu problemlerimizi diyalogla halledelim.Vatandaşların hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan sorun çözme ereklerimizi mutlaka geliştirmeliyiz. Kürt sorununda da terörizme karşı çıkarak siyasi ve demokratik bir çerçeve içinde yol almayı başarmak zorundayız.Bu kaos ortamının üstesinden ancak böyle bir yaklaşımla geleceğimize inanıyorum. Bugün Türkiye’nin gündemini terör ve siyaset gerginliğine teslim edemeyiz. Bir yandan siyasi istikrarı, huzuru ve birlikteliği sağlayabilmeliyiz, diğer yandan Türkiye’nin son derece inandığımız orta uzun vadedeki pozitif ayrıştıracak hedeflerini ele alıp reform alanlarına kesintisiz olarak odaklanabilmeliyiz. Terörün Türkiye’nin potansiyelini ortaya çıkaracak reform alanlarından uzaklaştırmasına kesinlikle izin vermemeliyiz."

'SURİYE SAVAŞI EN ÇOK HATAY’I ETKİLEDİ'

Suriye’de yaşanan savaştan en çok etkilenen illerin başında Hatay’ın geldiğine değinen Cansen Başaran Symes,"Komşularımızın durumu, Hatay’ın da içinde bulunduğu sınır kentlerimizi etkiliyor. Türkiye’de uluslararası yük taşımacılığı yapan taşıtların İstanbul’dan sonra en çok olduğu il Hatay, komşu ülkelerdeki sorunlardan dolayı ekonomik önemli bir sıkıntı yaşıyor.Savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli misafirlerin kentin şu andaki nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini oluşturduğunu ve bu nüfusun da doğal olarak şehrin ekonomik iklimine, sağlık eğitim ve işsizlik, aynı zamanda kalifiye olanlarında işsizliğe katkı sağladığını da öğrendik. Bunların hepsinin bölgeye ciddi bir etkisi olduğuna tanık oluyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 06.02.2016 19:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol