banner200
banner222
28 Nisan 2016 Perşembe 12:23
‘Türkiye’ye alınmayacak gazeteciler listesi’ var mı?
banner188
banner213
banner230

Alman Gazeteciler Birliği, Almanya Dışişleri Bakanına Türkiye’nin sınır dışı edilecek gazeteciler listesi olup olmadığını sordu.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre, Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’e yönelik bir açık mektup kaleme aldı. Mektupta Güneybatı Alman Radyo Televizyon Kurumu (SWR) muhabiri Volker Schwenck ile Bild gazetesi fotomuhabiri Giorgos Moutafis’in Türkiye’ye girişlerine “isimleri listede yer aldığı gerekçesiyle” izin verilmediğine değinildi.

‘KARA LİSTEDE KAÇ KİŞİ VAR?’
Mektupta Türkiye makamlarının elinde bulunduğu belirtilen, ülkeye alınmayacak gazetecilerin isimlerinin yer aldığı listenin, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde olup olmadığı da soruldu. DJV Başkanı Überall, eğer Dışişleri’nin bilgisi dahilindeyse, listede kaç kişinin yer aldığını öğrenmek istediklerini belirtti, eğer değilse, Alman Dışişleri’nin bu belgeyi Türk makamlarından almak için çaba gösterip göstermeyeceğini sordu.

Überall mektubunda Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasındaki “seyahat uyarıları” bölümünde yer alan “Kamuoyunda Türk devletine karşı siyasi açıklamalar yapılmaması tavsiye edilir” ifadesine dikkat çekti. Überall, “bu tavsiyenin Türkiye’den kamu yayıncılığı ve ‘canlı yayın’ yapan gazetecilerin profesyonel açıklamaları için de geçerli olup olmadığını” sordu. DJV Başkanı Überall, “Seyahat uyarınız, olgusal olarak hemen hemen her zaman bir tür eleştiri biçimi içeren gazetecilik faaliyetlerine dolaylı bir ikaz içeriyor mu?” sorusunu yöneltti.

YEŞİLLER KONUYU MECLİS'E TAŞIYOR
Alman Yeşiller Partisi, Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlallerini ele almak üzere Federal Alman Meclisi’nde bir oturum düzenlenmesi için başvuruda bulundu. Yeşiller Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckhardt Berlin’de yaptığı açıklamada hem Türk hem yabancı gazetecilerin Türkiye’de serbestçe çalışabilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’deki yabancı gazetecilerle ilgili tutulan “kara listeyle” ilgili haberlere atıfta bulunan Göring-Eckhardt, ülkeye seyahat eden gazetecilerin “gözaltına alınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu” vurguladı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol