banner200
banner235
banner225
07 Haziran 2016 Salı 17:03
Türkiye'deki atölyelerde çocuklara IŞİD üniforması
banner188
banner213
banner230

Suriye'den göçmek zorunda kalan mülteci çocuklar Türkiye'de "köle" olarak çalıştırılıyor.

Daily Mail'den Isabel Hunter ve Salem Rızk'ın haberine göre, Antakya'da bulunan Ebu Zukur isimli bir kişi, atölyelerde 9 yaşındaki çocukları çalıştırıyor. Günde 40 liraya 12 saat çalışan bu çocukların yaptığı üniforma ve kamuflajlar, Suriye'de IŞİD, Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam gibi cihatçı örgütlere gidiyor.

Kendi çocuklarının bir STK tarafından kurulan okulda olduğunu söyleyen Zukur, "Bu çocuklar da okula gidebilir, ancak aileleri para kazanmalarını istiyor. Ben ne yapabilirim?" diyor. Halepli olan Zukur, buradan IŞİD kontrolündeki Rakka'da geçmiş. Rakka'dan 6 ay önce kaçan "işadamı", Türkiye'ye gelmiş. Zukur, Rakka'da sigara bulundurmak ve içmek nedeniyle IŞİD tarafından cezalandırıldığını a sözlerine ekliyor.

Ahrar'uş Şam'ın "açık kahverengi" üniforma istediğini söyleyen Zukur, Nusra'nın "asker yeşili" tercih ettiğini belirtiyor. Zukur, müşterilerinin neredeyse tamamının "ABD askeri gibi görünmek istediğini" söylüyor. Suriye'ye ticaretin merkezi ise, Türkiye sınırına yakın İdlib-Sarmada. Zukur, üniformalarının IŞİD'e gittiğini bilmesine rağmen, "Ben müşterilerimin nereden geldiğine bakmam" diyor.

Zukur, "Rakka'dakilere üniforma satmak benim problemim değil. Tabii ki bu bir sorun, ama ben kıyafetlerimi satmak ve yaşam kurmak istiyor" sözlerini sarf ediyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.06.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol