banner237
banner241
17 Şubat 2016 Çarşamba 12:02
'Türkiye sığınmacılar için güvenli değil'

Uluslararası Af Örgütü, perşembe günü başlayacak ve cuma akşamına kadar devam edecek AB zirvesi öncesinde, AB üyesi ülkeleri uyardı. Almanya Af Örgütü Başkanı Selmin Çalışkan, sığınmacıların Türkiye'ye gönderilmesi planlarına ilişkin olarak, Türkiye'nin "kendi çok sayıda vatandaşı için dahi güvenli bir ülke olmadığı, dolayısıyla sığınmacılar için de genel anlamda güvenli bir ülke olarak kabul edilemeyeceği" değerlendirmesinde bulundu. Çalışkan Almanya'da yayımlanan Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'yi güvenli bir menşe ülke ilan etmek yönündeki planların yanlış olduğunu belirtti.

Af Örgütü'nün, Türk resmi makamlarının Suriye ve Iraklıları kendi topraklarına geri gönderdiği vakaları kayıt altına aldığını belirten Çalışkan, "Türkiye böylelikle geri gönderilen insanların hayatını tehlikeye atıyor ve uluslararası hukuku ihlal ediyor" dedi. Çalışkan ayrıca Türkiye'nin sivil toplum içerisinde hükümete muhalif seslere karşı baskıcı bir politika uygulanması nedeniyle yıllardır bir düşüş eğilimi içinde olduğunu savundu.

AB içinde, Türkiye'ye güvenli üçüncü ülke statüsü verilerek, Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde Türkiye üzerinden AB'ye girdiği tespit edilen kişilerin geri gönderilmesi planı üzerinde duruluyor.

18-19 Şubat tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek AB zirvesinde İngiltere'nin talep ettiği yapısal reformların yanı sıra, sığınmacı krizi ve Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısının azaltılmasına ilişkin önlemlerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 17.02.2016 12:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol