banner200
banner235
banner225
26 Temmuz 2016 Salı 12:23
Türkiye resmi olarak ABD'li TV kanalından 'özür' talep etti
banner188
banner213
banner230

Türkiye, 15 Temmuz'da darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya kaçtığı haberini yapan NBC News'ten resmen özür dilemesini istedi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğince televizyon kanalına gönderilen mektupta, NBC'nin darbe gecesinde yaşananlara dair "kabul edilemeyecek bir gazetecilik" yaptığı ifade edildi. Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

Yunanistan'dan Türkiye için turizm açıklaması

"NBC News'in Türkiye'deki darbe girişimi esnasında sergilediği bu asla kabul edilemeyecek gazeteciliği düzeltmesini istiyoruz. Sayın (Kyle) Griffin'in 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talep ettiğine ilişkin haberi tamamen yanlıştı, kabul edilemez ve destekleyecek güvenilir delili yoktu."

Amerikan askeri kaynaklarına dayandırılan haberin diğer medya organlarınca kullanılarak yayıldığına dikkatin çekildiği mektupta, "Türkiye için çok hassas olan bir zamanda böylesi yalan haber, son derece sorumsuzca idi ve dahası zaten fazla olan bilgi kirliliğini artırdı" değerlendirmesinde bulunuldu.

Mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selametine ilişkin bu derece önemli ve hassas bir bilginin "profesyonellikten uzak bir şekilde, doğruluğu ve kaynağın güvenirliliği teyit edilmeden" yayımlanmasının şok edici olduğu vurgulandı.

NBC'nin iddiayı daha sonra geri çekse de yanlışını düzeltmediğine ya da özür dilemediğine işaret edilen metinde, "NBC News ve Sayın Griffin'in bu kabul edilemez tavrından dolayı resmi olarak özür dilemesini istiyoruz" ifadesi kullanıldı.

NBC News, darbe girişimi sırasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talep ettiği ve uçağının Almanya'ya doğru hareket ettiği" yönündeki haberleri, Amerikan askeri kaynaklardan aldığını iddia etmişti.

NBC News'den Kyle Griffin bunu Twitter üzerinden paylaşmıştı. Griffin ayrıca darbecilerin yönetimi ele geçirdikleri iddiasını da Twitter'dan takipçilerine aktarmıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.07.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol