banner200
banner222
11 Nisan 2016 Pazartesi 12:22
Türkiye, Alman komedyenin yargılanmasını resmen istedi
banner188
banner213
banner230

Türkiye hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili şiiri nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann'ın yargılanması talebinde bulundu. Alman hükümeti bu talebi inceleyerek karar verecek.
Federal hükümet çevrelerinden alınan bilgilere göre, Türkiye hükümeti Alman Dışişleri Bakanlığı'na Böhmermann'ın hakim karşısına çıkması yönünde sözlü nota verdi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Alman hükümetinin Türkiye hükümetinin talebini inceleyeceği, Böhmermann'ın yargılanıp yargılanmayacağı konusunda titiz bir inceleme yapılacağı ve olabildiğince hızlı bir şekilde karar verileceği bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanların bir araya gelmesi bekleniyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI
ZDF kanalının bulunduğu Mainz kentindeki savcılık, geçen hafta Alman Ceza Yasası'nın 104'üncü maddesi uyarınca Böhmermann hakkında 'yabancı devlet adamına hakaret etmek' iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Ancak dava açılabilmesi için söz konusu ülkenin şikayetçi olması ve Alman hükümetinin de yabancı devlet adamı olması sebebiyle dava açılmasına onay gerekiyor.

Jan Böhmermann'ın tartışmalı mizah programı ‘Neo Magazin Royale' 31 Mart tarihinde yayınlanmıştı. Programın yayınlanmasının ardından ZDF kanalı, yayıncılık ilkeleri ile bağdaşmadığı gerekçesiyle programı internetteki arşivinden çıkarmıştı.

Başbakan Angela Merkel de metnin ‘kırıcı şekilde kasten kaleme alındığını' belirtmişti.Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.04.2016 12:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol