banner200
banner235
banner225
25 Mart 2016 Cuma 10:43
Tüm IŞİD sanıklarına tahliye
banner188
banner213
banner230

ERK ACARER @eacarer erkacarer@birgun.net


İki iddianamenin birleştirildiği IŞİD davasının 4. duruşmasında beklenen oldu ve sanıkların tümü tahliye edildi. Kendilerine isnat edilen suçları kabul etmeyen sanıklar arısında yeterli bağların kurulamaması dikkat çekiciydi. 315 sayfalık iddianame ve sanıkların ifadeleri kapsamında ortaya çıkan tespitlerimiz, zaten tahliyeler hakkında ipuçları veriyordu. IŞİD davasını toplumun gazını almaya yönelik bir torba iddianame olarak değerlendirmiştik. Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk da bir önceki duruşmada yaptığı savunmada kendi argümanı açısından doğru bir noktaya temas etmiş ve bunu şöyle açıklamıştı: “İddianamede; hem El Kaide yöneticisi hem de IŞİD militanı olarak yer oluyorum. Bunun olabilmesi mümkün değil!”
Tüm sanıkların tahliye olduğu dünkü duruşmada ise yine ilginç diyaloglar yaşandı. Radikal İslamcı örgüt IŞİD’in Türkiye yapılanmasına yönelik soruşturmada 7’si tutuklu, 96 sanık hakkında açılan davanın dördüncü duruşması dün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. 13. Ağır Ceza mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Halis Bayancık, Cemil Aslan, Enes Yelgün, Erdal Yaşar, Mehmet Karlı ve yabancı uyruklu Muhammed Mustafa Halli ve Asaad Khelifalkhadr ile birlikte 21 tutuksuz sanık hazır bulundu.

‘Mescitlerde toplanırız’
Tutuksuz sanıklardan İrfan Gül, IŞİD’i internetten ve basından bildiğini ifade etti. Gül, evinde bulunan oy kullanılmamasıyla ilgili bildiriler hakkında ise şu iddiada bulundu: “Bunları kapımın önünde buldum. Bana ait değil. Üzerinde ayetler olduğu için nasıl imha edileceğini bilemedim.”

‘Cezaevinden duruşmaya’
El Kaide operasyonunda tutuklanan ve iki dosyanın birleştirildiği IŞİD davasında tutuksuz olarak yargılanan Gökhan Bulut duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Bulut’a tutuklanmasına gerekçe olan bomba ve silahları soruldu. Sanık, bunların kendisine ait olmadığını ileri sürmekle yetindi.

Turizmciyim’
Önceki celselerde ifadeleri alınamayan Suriyeli Asaad Khelifalkhadr ve Muhammed Mustafa Halli tercüman aracılığıyla soruları yanıtladı. Khelifalkhadr, “IŞİD’i benimsemediğini, Türkiye’ye de ailesiyle birlikte IŞİD’den kaçıp geldiğini söyledi. Kendisine; Türkiye’ye kaçak yollarla gelenler soruldu. Khelifalkhadr; “Ticaret ve turizm işiyle uğraşıyorum. Müşteriler bana nereye gideceklerini söylerler ben de yönlendiririm. Kim IŞİD’e katılır, bunu bilemem” dedi.

‘Nasıl olsa hoca burada’
Suriyelilerin ifadesi sırasında tercüme krizi de yaşandı. Arapça bilen ve bir önceki duruşmada savunmasını tamamlayan Halis Bayancuk, “Asaad Khelifalkhadr savunması sırasında eksik taraflar kaldı yeterince aktarılamadı” beyanıyla savunmaya müdahil olarak, “Sanık, IŞİD’ten kaçıp geldik diyor. Bu nokta iyi anlatılamadı” dedi. Bu nedenle çevirmen ile Bayancık arasında yaşanan kısa süreli tartışmaya Mahkeme Başkanı müdahale etti. Suriyeli sanıkların savunması bitince, çevirmen, bir başka davayı izleyeceği gerekçesiyle mahkeme heyetinden izin istedi. Bu istek olumlu değerlendirirken, Mahkeme Başkanı’nın Bayancuk’u kastederek “Gidebilirsiniz, zaten hoca burada, gerekirse ondan yardım alırız” demesi dikkat çekti.


***

RT: IŞİD’in Türkiye’ye petrol sattığının kanıtları

Rus televizyonu RT, IŞİD’in Suriye’deki petrol üretimine ve Türkiye ile olan ticaretine ilişkin belgelere ve tanık ifadelerine ulaştığını iddia etti. RT ‘de yer alan habere göre, Suriye’nin kuzeyindeki Şeddadi’yi kontrol altına alan YPG’nin elindeki Türk asıllı IŞİD’li ürettikleri petrolün Türkiye’ye sattıldığını ve Türk yönetiminin bu durumdan haberinin olmamasının imkansız olduğunu söyledi. Habere göre IŞİD’li şöyle konuştu: “Petrol ticareti yapılıdığını iyi biliyorum. Ayrıca IŞİD’e gıda ve diğer gerekli ürün yardımları da yapılıyor. Para, silah ve mühimmat yardımı da yapıyorlar. Bunlar açık şekilde yapılıyor” Ele geçirilen belgelerin arasında ise “İslam Devleti Doğal Kaynaklar Bakanlığı Petrol ve Gaz Dairesi” formlarına eklenen Ocak ayı bordroları yer alıyor. Örneğin, bu bordrolara bakılırsa petrol, varil başına 12 ilâ 26 dolardan satılıyor. Petrol, Kabiba, Recura, Makhul ve El-Heyr yataklarında tankerlere dolduruluyor. Örneğin, Kabiba petrol sahasında, 23 Ocak tarihinde varili 13 dolardan 383 varil, yani bir günde yaklaşık 5 bin dolarlık petrol satılmış.


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.03.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol