banner200
banner222
22 Eylül 2016 Perşembe 21:23
TSK: IŞİD hedeflerine 20 hava saldırısı düzenlendi, 40 militan
banner188
banner213
banner230

TSK, Cerablus operasyonunun 30. gününe ilişkin yaptığı açıklamada, IŞİD hedeflerine yönelik 20 hava saldırısı düzenlendiğini ve saldırılarda 40 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü duyurdu

TSK’nin 24 Ağustos’ta ÖSO liderliğindeki cihatçı gruplarla birlikte giriştiği Cerablus harekatı 30. gününü doldurdu. TSK’den harekatın 30. gününe ilişkin yapılan açıklamada, IŞİD hedeflerine yönelik 20 hava saldırısı düzenlendiği ve 40 IŞİD üyesinin öldürüldüğü bilgisini geçti.

TSK açıklamasında, “150 IŞİD hedefine 573 atış yapıldı. Türk savaş uçakları 5 IŞİD binasını imha etti” ifadeleri kullanıldı.

TSK açıklamasında, IŞİD kontrolündeki bölgeden Kilis’in roketatarlarla hedef alındığı hatırlatılarak, meşru müdafa hakkı kapsamında karşılık verildiği de ifade edildi:

“Bugün 14.40 suları IŞİD kontrolündeki bir bölgeden Kilis Odun Pazarı bölgesine 2 adet roket atıldığı tespit edilmiş; patlamada 5’i çocuk 1’i yetişkin 6 kişi yaralanmıştır. Yararlılara hastanede müdahale edilmektedir. Bölgede konuşlu olan Antpq-36 hedef tespit radarıyla roketin atıldığı bölgede tespit edilmiştir. Tugali bölgesinden atıldığı tespit edilen katyuşa tipi roket mevzilerine ve hemen yakın bölgelerde (Dabık ve Türkmen Barı bölgeleri ) tespit edilen DEAŞ hedeflerine meşru müdafaa hakkı kapsamında sınırımızda konuşlu ateş destek vasıtalarımızla 60 adet Çok Namlulu Roket Atar mermisi ve 4 adet Fırtına obüsü mermisi atılmış ve vurulan hedefler yanlarındaki IŞİD üyeleriyle beraber imha edilmiştir.

Buna ilave olarak; 17.00 sularında bir katyuşa mermisi daha atılmıştır. Buna yönelik olarak da aynı kapsamda cevap verilmiş; Hava Kuvvetlerimize ait F-16’larla Rai bölgesi doğusuna, İhtimalat kuzeyine ve El Athaniyah bölgelerine hava taarruzu düzenlenmiş ve tespit edilen silah mevzileri tam isabetle vurularak imha edilmişlerdir. Bölgede çok sayıda (henüz tespit edilmedi) IŞİD üyesi de etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan bu atışlar ve hava taarruzları neticesinde ağır kayıp veren IŞİD, Kadriş bölgesine ÖSO tarafından yapılan taarruza karşılık veremeyerek bölgeden çekilmiştir. Kadriş SO kontrolüne geçmiştir.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.09.2016 21:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol