banner200
banner235
banner225
13 Haziran 2016 Pazartesi 16:03
TRT, IŞİD’in sesi oldu!
banner188
banner213
banner230

Haber-Sen Merkez Yönetim Kurulu, TRT-1’de yayınlanan, “Ramazan Sevinci” programında “Namaz kılmayan hayvandır” sözlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamanın skandal olduğunu ve TRT’nin bu tür yayınlarla IŞİD’in sesi olduğunu ifade eden Haber-Sen’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“TRT-1’de yayınlanan, Serdar Tuncer’in sunduğu “Ramazan Sevinci” programında Prof. Dr. Mustafa Aşkar bu ülkenin insanlarına hakaret etti. Aşkar programda “Alnı secdeye gelen bir varlık var mı insanın dışında? Yok. Secde eden tek varlık insan. O zaman, ben düz söyleyeyim. Ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin. Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan da hayvandır.” dedi.

Bu sözlerden sonra programın sunucusu sanki hiçbir şey olmamış gibi programa devam etti. Programa reklam için verilen aradan sonra da bir açıklama yapılmadı.

TRT’de bu ilk kez yapılmıyor. Üç yıl önce TRT ekranlarında yine “Ramazan Sevinci” programında “Hamile kadınlar sokağa çıkmasın, bu terbiyesizliktir” diyen ve her ağzını açtığında kadınlara hakaret eden Tuğrul İnançer hâlâ TRT’de yayınlanan programların vazgeçilmez konuğu.

“Namaz kılmayan idam edilir” diyen Şemsettin Özaykan TRTKürdi kanalında yayınlanan “Bereketa Paşıve” programının sürekli konuklarındandı. Daha birkaç ay önce TRT’de belgesel diye yayınlanan bir programda küçük bir kız üzerinden “canlı bomba” güzellemesi yapılmıştı.

IŞİD’in Suriye’de, Irak’ta yaptığı, Türkiye’de TRT’nin ekranlarından ve radyo kanallarından yapılıyor.

Bunlar münferit olaylar değildir. Bu sözler, canlı yayın kazaları da değildir. Bu konuklar, TRT yönetiminin bilinçli tercihleridir. Eğer böyle olmasaydı, adı Ramazan Sevinci olan bir programda bu sözlerden sonra özür dilenirdi. Eğer böyle olmasaydı, Tuğrul İnançer TRT ekranlarına bir daha çıkamazdı. Yeri gelmişken hemen şunu da belirtelim, TRT devletin televizyonu değil, haklın televizyonudur. Çünkü TRT’nin kasasına giren her kuruş halkın cebinden çıkmaktadır.

Dün TRT ekranlarındaki bu yayından sonra “Devletin televizyonu” diyerek tepki gösterenlere bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Elektrik faturalarınıza bakarsanız TRT’yi kimin finanse ettiğini göreceksiniz. Bu topraklar üzerinde yaşayan, her dinden, mezhepten ve hiçbir dini inanca sahip olmayanlardan elektrik faturaları aracılığı ile yayın bedeli alınıyor. TRT yayınlarını sizin cebinizden çıkan para ile yapıyor. Bu nedenle, TRT’nin yönetimine hesap sormak her şeyden önce sizin hakkınız.

Siz tepkinizi ortaya koyarsanız, buna yargı da, siyaset de duyarsız kalamaz. Çünkü TRT bu tür yayınlarını tepkisizlikten aldığı cesaretle sürdürüyor. TRT yönetiminin yayın anlayışını bir kez daha protesto ediyoruz. Biz TRT emekçileri olarak kamu hizmeti anlayışı ile yayın yapan özerk, demokratik, katılımcı ve laik bir TRT’yi savunmaya ve bunun mücadelesini sürdürmeye kararlıyız.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 13.06.2016 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol