banner200
banner222
04 Haziran 2016 Cumartesi 16:23
TRT Ensar vakfını eleştiren belgeselcinin işine son verdi
banner188
banner213
banner230

Ensar Vakfı’nınKaraman’daki yasadışı evlerinde 10 çocuğun tecavüze uğramasına dönemin AKP’li Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Sema Ramazanoğlu “Buna bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” demişti. Ramazanoğlu’nun bu sözleri sosyal medyada da büyük tepkilere neden olmuştu.

TRT’de belgesel hazırlayan gazeteci Elif Ural’da twitter hesabından, “Pardon, kaç kere olması gerekiyordu sayın bakan?” yazınca TRT yönetimi durumdan vazife çıkarıp Elif Ural’ın işine son vermişti.

İşte Elif Ural’ın o paylaşımı;

Bu paylaşımlardan kısa süre sonra TRT yönetimi tarafından Ural’ın işine son verildiği gibi eski bölümlerden görüntülerinin sildirilmesi için talimat gönderildi.

Elif Ural, Diken’e yaptığı açıklamada, “Tam olarak söylemek gerekirse Ensar Vakfi evindeki cocuklara tecavüz olayıyla ilgili attığım tweetler nedeniyle TRT ile çalışmam sona erdi. Genel bir çocuk tecavüzü tweeti olsaydı bir tepki vereceklerini sanmıyorum, nitekim öncesinde bu tarz tweetlerim vardı ama bu olay Ensar Vakfı ile bağlantılı olduğu için gelişti”​ dedi.

TRT Belgesel yetkilileri, konuyla ilgili olarak görüş vermedi, ancak yasal bir talep gelmesi durumunda kendilerinin gerekli belge ve dökümanı temin etmekle yükümlü olduklarını belirttiler.

Ural durumdan yapımcıların aramasıyla haberdar olduğunu belirtti. Deneyimli belgeselci, yapımcısının kendisine, ‘TRT Belgesel Kanal Kordinatörü Süleyman Tezgel’in çok sinirli bir şekilde kendilerini aradığını, Elif Ural’ın derhal programdan çıkarılmasını istediğini, hatta kendisini de TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in arayarak ‘O kadını ekranda görmeyeceğim’ dediğini’ aktardı.

Ural, TRT’ye önceden teslim ettikleri ‘Bosna Mayınlar’bölümünün kendi görüntülerinin de bulunduğu halde yayınlandığını belirterek, “Bunu yapımcıma söyledim, o da Süleyman Tezgel’i arayıp söyledi. Tezgel, ‘Vay benim haberim yok, ben söylemiştim yayınlanmayacak diye’ yanıt vermiş” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.06.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol