banner200
banner235
banner225
22 Şubat 2016 Pazartesi 13:42
Toplu tecavüz davasında yine 'saygın tutum' indirimi!
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır'da boş araziye götürdüğü 14 yaşındaki G.T.'ye cinsel istismarda bulunduğu için 30 yıl hapis istemiyle yargılanan 24 yaşındaki E.A.'ya duruşmadaki saygın tutumu dikkate alınarak 12 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre; 1 Şubat 2012 günü 14 yaşında olan mağdur G.T., daha önce duygusal arkadaşlık yürüttüğü M.K. ile gezmek için buluştu. M.K. daha sonra arkadaşları V.K. ve E.A.'yı da çağırarak mağduru Newroz parkına götürdü. Burada kız arkadaşı G.T.'ye cinsel ilişki teklifinde bulunan M.K., kabul etmemesi üzerine, 'Seni burada bırakıp gideriz' diyerek korkuttu. M.K.'nın daha sonra mağdura zorla cinsel istismarda bulunduğunu belirten savcı, V.K. ve E.A.'nın yaşananları seyrettiğini kaydetti. M.K., V.K. ve E.A.'nın ilişkiyi kabul etmeyen çocuğu korkutarak sırayla cinsel istismarda bulunduğunu ve birbirlerini seyrettiğini kaydeden savcı, mağdurun daha sonra taksi ile evine gönderildiğini belirtti. Mağdurun bir süre sonra yaşananları öğretmenine anlattığını ve ailesinin olayı öğrendiğini vurgulayan savcı, polis merkezine yapılan başvuru ile soruşturmanın başladığını ifade etti.

"BİRİ YAPARKEN DİĞERLERİ İZLİYORDU"
Olaydan sonra ifadesi alınan mağdur G.T., şüphelilerden M.K. ile facebooktan arkadaş olduklarını belirterek, "M.K. internet kafede olduğumuz bir sırada arkadaşlarını çağırıp birlikte gezmeyi teklif etti. Taksiye binip Newroz Parkı'na geldik. Çevrede kimse yoktu. M.K. bana cinsel ilişkiye girmeyi teklif etti. Kabul etmeyince beni döveceklerini, orada bırakıp gideceklerini söyledi. Sonra sırayla bana cinsel istismarda bulundular. Bu sırada çok canım yandı ve ağladım. Biri yaparken diğerleri izliyordu. Akşam olduğu için korktum. Korktuğum için olanları kimseye anlatmadım"dedi.

36 YIL HAPİS İSTEMİ
Olayla ilgili 18 yaşından küçük olan M.K. ve V.K. hakkında Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını belirten savcı, şüphelilerin suçlamayı reddettiğini vurguladı. Tutuklandıktan sonra ayağının sakatlığından dolayı tahliye edilen E.A.'nın 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarını işlediğini belirten savcı, şüphelinin 36 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

"MAĞDURU TANIMIYORUM"

İddianamenin kabulünün ardınan sanık E.A.'nın tutuksuz yargılaması Diyarbakır2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. İfadesinde suçlamayı reddden E.A., "Mağduru ve diğer kişileri tanımıyorum. Olay yerinde bile değildim" dedi.

Yargılama sırasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanık E.A.'nın olay tarihinde 15 yaşından küçük olan mağdur G.T.'ye karşı eylemlerinden dolayı 30 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İNDİRİM YAPILDI
Kararını açıklayan mahkeme sanık E.A.'yı önce 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 16.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki saygın tutumunun göz önüne alındığını belirten mahkeme, her iki suç yönünden de indirim yaparak E.A.'nın cezasını 12 yıl 9 aya indirdi. Mahkeme sanık E.A.'nın hükmen tutuklanmasına da karar verdi.

Gerekçeli kararda sanık E.A.'nın arkadaşları ile birlikte hareket ederek olay tarihinde 15 yaşından küçük çocuğa karşı 'Cinsel istismar ve 'Hürriyetinden yoksun kılma' suçlarını işlediği kanaatine varıldığı belirtildi. Sanığın 14 yaşındaki mağduru cinsel amaçlı olarak hukuka aykırı şekilde alıkoyduğu belirtilen kararda, her iki eylemin de bir birinden bağımsız olmadığı vurgulandı. Yerel mahkemenin kararı Yargıtay'da kısa süre önce onandı. 18 yaşından küçük iki sanığın davası ise sürüyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.02.2016 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol