banner200
banner222
28 Eylül 2016 Çarşamba 18:24
TOKİ Suriye sınırını tamamen duvarla kapatacak
banner188
banner213
banner230

Milli Savunma Bakanlığı ve sınır illerindeki valilikler tarafından Suriye sınırına yapılmaya başlanan “güvenlik duvarı” için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) devreye girdi. 200 kilometresi tamamlanan duvarın geri kalan 700 kilometresini TOKİ, 5 ay içerisinde tamamlayacak.

Güvenlik duvarının bölge ve Türkiye açısından çok önemli olduğuna işaret eden TOKİ Başkanı Ergün Turan, şu bilgileri verdi: “Suriye sınırının 200 kilometresini Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve valilikler kapatmıştı. TOKİ olarak 200 kilometresinin ihalesini yaptık, 400 kilometresinin de hazırlığını yapıyoruz. Yaklaşık 15-20 gündür ‘duvar örme’ çalışmalarını sürdürüyoruz. 700 kilometrelik sınır duvarını 5 ay içinde tamamlamış olacağız. Ulusal güvenliğimiz açısından Suriye ile sınırların güvenliğinin arttırılması çok büyük bir önem kazandı. Suriye sınırımızda devam eden duvarın tamamlanması ile sınırımız daha güvenli hale gelecek.”

YÜKSEKLİĞİ 3 METRE

Güvenlik duvarının Suriye sınırının tamamına örüleceğini belirten Ergün Turan, “Genişliği 2, yüksekliği 3 metre olan duvarların Hatay ve Şanlıurfa’daki önemli bir bölümü tamamlandı. Diğer hatlarda ise çalışmalar sürüyor. Sınır hattı boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların tamamlanan kısmında, duvarların üzerlerine jiletli tel de çekiliyor” diye konuştu.

Çekilen duvarın ‘portatif’ olduğunu da aktaran Ergün Turan, “Duvarı yarın başka bir yere taşıyabilecek şekilde inşa ediyoruz. Dev blokların yapımında mukavemeti yüksek dayanıklı beton sınıfı kullanıyoruz” dedi. TOKİ Başkanı, “Duvarın arkasına devriye atmak için güvenlik yolunu da aynı anda yapıyoruz” dedi.

Duvar tamamlandığında, 2 bin 500 kilometrelik Çin Seddi ve 1120 kilometrelik İsrail-Filistin duvarının ardından dünyanın en uzun üçüncü duvarı olacak.

Amerika Birleşik Devleti (ABD) ve Meksika sınırında da 455 kilometrelik duvar var.

Dünyanın en uzun beşinci duvarı da Güney Kore-Kuzey Kore arasında: 248 kilometre.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 18:24
Anahtar Kelimeler:
ABDÇin
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol