banner200
banner222
05 Eylül 2016 Pazartesi 14:03
TMMOB Başkanı: Cadı avına acilen son verilmeli
banner188
banner213
banner230

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ, KHK’lar ile hukuksuzca haklarında işlem yapılan kamu çalışanlarına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Koramaz, yazılı yaptığı açıklamasında, “Yıllardır iktidar ortaklığı yapan AKP ve Cemaate karşı muhalif olan kesimler OHAL kapsamında ardı ardına çıkarılan KHK’lar ile hedef tahtasına oturtuldu. Son olarak 672 sayılı KHK ile emeği, barışı, demokrasiyi ve laikliği savunan kamu çalışanları görevlerinden alındı. Bilimi ve demokrasiyi savunan akademisyenlerin üniversitelerden tasfiye edilmesi AKP zihniyetinin demokrasi ile arasındaki çelişkiyi ortaya koymaya yetmektedir” dedi.

Kamuda işten çıkarılanlar arasında odalarına üye kişilerinde olduğunu belirterek, “KHK’lar ile hukuksuzca haklarında işlem yapılan kamu çalışanları derhal görevlerine iade edilmeli ve bu yanlıştan bir an önce geri dönülmelidir. KHK’lar ile başlatılan cadı avına acilen son verilmelidir” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

KHK’LAR İLE BAŞLATILAN CADI AVINA ACİLEN SON VERİLMELİDİR

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin bastırılmasının ardından ülkemiz AKP eli ile yeni bir baskı dönemi içerisine sokuldu.

Siyasi iktidarın belirgin özelliği olan muhalefeti sindirmek ve yok etmeye çalışmak darbe girişimi ardından hız kesmeden devam ediyor.

Yıllardır iktidar ortaklığı yapan AKP ve Cemaate karşı muhalif olan kesimler OHAL kapsamında ardı ardına çıkarılan KHK’lar ile hedef tahtasına oturtuldu. Son olarak 672 sayılı KHK ile emeği, barışı, demokrasiyi ve laikliği savunan kamu çalışanları görevlerinden alındı.

Bilimi ve demokrasiyi savunan akademisyenlerin üniversitelerden tasfiye edilmesi AKP zihniyetinin demokrasi ile arasındaki çelişkiyi ortaya koymaya yetmektedir.

Hiçbir gerekçe göstermeksizin hukuksuzca gerçekleşen görevden almalar ve diğer işlemlerin ne anlama geldiğini bizler çok iyi biliyoruz. Diktatörlüğe asla teslim olmayacağız.

Darbeye karşı mücadele adı altında demokrasiye darbe vuran ve muhalif avına çıkan siyasi iktidar hukuksuzluklara bir an önce son vermelidir.

Aralarında üyelerimizin de bulunduğu kamu çalışanlarının görevlerinden alınmasını şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz.

KHK’lar ile hukuksuzca haklarında işlem yapılan kamu çalışanları derhal görevlerine iade edilmeli ve bu yanlıştan bir an önce geri dönülmelidir.

KHK’lar ile başlatılan cadı avına acilen son verilmelidir.

Emin KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.09.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol