banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Temmuz 2016 Cuma 11:03
Times: Erdoğan orduyu ve casusları kontrolüne almak istiyor

İngiliz Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Cumhurbaşkanlığına bağlanmasını istemesine sayfalarında yer verdi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "iki hafta önceki başarısız darbe sonrası iktidarını güçlendirmeye çalıştığı" yorumunda bulundu.

Gazetedeki Bel Trew imzalı haberin başlığı, "Erdoğan, orduyu ve casusları kontrolü alına almak istiyor."

Times'ın haberinde, iki kurumun Cumhurbaşkanlığına bağlanması için anayasa değişikliği gerektiği belirtiliyor.

'Muhalefet daha önce karşı çıkmıştı'

Haberde Türkiye'de muhalefet partilerinin daha önce Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılmasına şiddetle karşı çıktıkları hatırlatılıyor.

Muhalif milletvekillerinin ve bağımsız medyanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı otokratik eğilimlere sahip olmakla suçladıkları da vurgulanıyor.

Haberde Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası 10 bini asker olmak üzere yaklaşık 16 bin kişinin gözaltına alındığı, soruşturulan on binlerce kamu görevlisinin yurt dışına çıkışlarının yasaklandığı yazılmış.

Times "Hainler Mezarlığı"nı da gündemine taşıdı

Times ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın öldürülen darbecilere sala ve cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri vermediğini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bahsettiği "Hainler Mezarlığı"na ilk kez darbe girişimine katılan askerlerden 34 yaşındaki Mehmet Karabekir'in gömüldüğünü de yazıyor.

Kadir Topbaş dün akşam Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile yaptığı görüşmenin ardından İstanbul-Pendik'teki mezarlıktan "Hainler Mezarlığı" tabelasını kaldırttığını açıklamıştı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 29.07.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177