banner200
banner222
15 Haziran 2016 Çarşamba 18:24
TİB ve BTK’dan çelişkili açıklama
banner188
banner213
banner230

TİB Başkanlığı, bugün Google'ın eski içerikleri arşivlemesini sağlayan önbellek hizmetine erişimi engellediğini duyurdu. Bu engelleme Google hizmetlerinde sorunlara yol açtı ve internet yavaşladı. Öte yandan BTK'ya göre ise bugün Türk Telekom'un yurt dışı fiber hat çıkışlarında teknik bir sorun yaşandı ve internet bu yüzden yavaşladı. TİB'in duyurusu ise internet sitesinden kaldırıldı.

Başta Türk Telekom kullanıcıları olmak üzere Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük bir kısmı bugün saat 15.00’ten sonra Google’a bağlı Gmail, Youtube gibi hizmetlerin yanı sıra Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya kanallarına da erişimde güçlük yaşadı.

İlerleyen dakikalarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Google’ın bir hizmetine erişimi bugün engellediği ortaya çıktı. TİB resmi sitesinden şu açıklamayı yaparak kullanıcıları bilgilendirdi:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Hürriyet’in haberine göre, Google’ın “Web Cache” (Ağ Önbelleği) adlı hizmeti, internetteki içeriklerin arşivlenmesini sağlıyor.

TİB’in, geçmişte bir başka site üzerinde yer alan ve Türkiye’den erişim engellenen bir içeriği arşivlediği ve görüntülenmesine imkan sağladığı için Google’ın önbelleğini de engellediği belirtiliyor.

“Fiber hatta teknik sorun” iddiası

Hürriyet’e konuşan Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan (BTK) bir kaynak ise, Türk Telekom’un yurt dışı fiber hat çıkışlarında teknik bir sorun yaşandığını söyledi. Aynı kaynak, Google web cache’e yönelik herhangi bir engelleme olmadığı savunurken bakım çalışmalarının kısa süre içerisinde sonlanacağını söyledi.

Cumhuriyet gazetesi ise, TİB’in resmi sitesinde yer alan erişim engelleme kararına dair bilgilendirme notunun siteden kaldırıldığına dikkat çekerek sansürün gizlenmeye çalışıldığını savundu.

BTK’dan resmi açıklama: Nedeni fiber hat bağlantı ve enerji sorunu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, ülke genelinde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bazı haber sitelerinde Türkiye’de internete erişim engeli getirildiği ve internetin yavaşlatıldığı yönünde haberler yapılmaktadır. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Bugün ülkemizde yaşanan internet hızındaki yavaşlamanın nedeni erişim engelinden veya idari bir uygulamadan kaynaklı değildir. Operatörlerin yurtdışı çıkışının olduğu Bulgaristan ve Romanya’da meydana gelen fiber hat bağlantı ve enerji sorunu nedeniyle olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki internet kullanıcılarını etkileyen teknik sorunların ivedilikle giderilerek internetin normal hızına dönmesi için yoğun bir şekilde çalışmalar ilgili operatörler tarafından sürdürülmektedir” denildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 15.06.2016 18:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol