banner200
banner222
17 Haziran 2016 Cuma 13:03
TGS'den Cumhuriyet'e: Çalışanların onaylamadığı bir sistem
banner188
banner213
banner230

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet gazetesi yönetiminin getirdiği "prim ödüllendirmesi/desteği" uygulamasını eleştirdi.

Cumhuriyet gazetesi çalışanları tarafından kaleme alınan bildiride "prim ödüllendirmesi/desteği" uygulaması “sömürünün modern adı” olarak yorumlanmıştı.

TGS'den yapılan açıklamada da "Emek, demokrasi, basın özgürlüğü kaygıları olan bir gazetenin, işçileri ve emekçileri sömürmek üzere ortaya çıkartılan performans uygulamasını çalışanlarına dayatılmak istenmesi kendi sözünü inkar anlamına gelecektir" denildi ve çözümün toplu iş sözleşmesi olduğu vurgulandı.

TGS’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet Gazetesi yönetiminin çalışanlara dayattığı prim uygulaması kabul edilemez.

Son günlerde çalışanlar arasında ayrımcılık yaratacak, gazeteciler arasındaki dayanışmayı rekabete dönüştürecek performans uygulaması Cumhuriyet gazetesinin 90 yıllık tarihine yakışmayacak bir zihniyet ürünüdür.

Emek, demokrasi, basın özgürlüğü kaygıları olan bir gazetenin, işçileri ve emekçileri sömürmek üzere ortaya çıkartılan performans uygulamasını çalışanlarına dayatılmak istenmesi kendi sözünü inkar anlamına gelecektir.

İktidarın yoğun baskısı altında olan gazete için çözüm çalışanları ayrıştırmak değil birbirleri arasındaki dayanışmayı arttırmak olmalıdır.

“Çalışanların onaylamadığı hiç bir sistem dayatılmamalıdır”

“Büyük çoğunluğunun üyemiz olduğu Cumhuriyet gazetesinde çalışanlara, sendikaya sorulmadan yapılmak istenen bu dayatmayı kabul etmemiz mümkün değildir.

“Performans sistemi getirmeyi amaçlayan bu uygulamaya karşı üyelerimizin topladıkları imzalar demokratik bir tepkidir. Bu tepkiden de görüleceği gibi çalışanların onaylamadığı hiç bir sistem zorla dayatılmamalıdır.

“Çözüm toplu sözleşme”

“TGS olarak Cumhuriyet yönetimine çağrımız şudur; prim sistemi uygulama niyetinden vazgeçin, çalışanlarınızdan daha fazla performans bekliyorsanız üyesi oldukları TGS ile masaya oturarak bir an evvel toplu sözleşmeyi imzalayın ve iş barışının sağlanmasına katkı sunun. Cumhuriyet'te çözüm toplu sözleşmedir.

“Bu öneriler dışında üyelerimiz iş yükünü arttıracak, iş barışını bozacak, rekabeti yaratacak hiçbir öneriyi kabul etmeyeceğimizi, bu uygulamalara karşı gereken tepkiyi göstereceğimizi Cumhuriyet yönetimine ve kamuoyuna duyururuz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.06.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol