banner200
banner235
banner225
26 Temmuz 2016 Salı 10:43
TGC ve TGS: Soruşturmalar hak ihlallerine yol açmamalı
banner188
banner213
banner230

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklamayla darbe girişiminin ardından çok sayıda gazetecinin gözaltına alınması kararının yeni hak ihlallerine neden olabileceği uyarısında bulunarak, soruşturmaların halkın haber alma hakkını engellememesi gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TGC ve TGS olarak nereden gelirse gelsin darbelere ve devlet içindeki her türlü hukuk dışı yapılanmalara karşı olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz. Parlamenter demokrasiye, iktidara ve halka yönelik darbe girişiminin ardından birçok gazeteci için bugün gözaltı kararı alınmıştır. Bu gözaltılar yeni hak ihlallerine, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından yeni kırılmalara yol açmamalıdır. Doğrudan suça bulaşmamış, tek işi ve işlevi gazetecilik olanlar çağdaş demokrasilerde olduğu gibi herhangi bir hukuksal takibe uğramamalıdır. Soruşturmalar basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkını engellenmemelidir.

Gazetecilere yönelik suçlamalarda iddianamelerin en kısa sürede hazırlanması ve şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılması toplumsal adalet duygusunun zedelenmemesi açısından son derece önemlidir. İktidarın, muhalefet partilerinin ve kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.07.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol