banner200
banner235
banner225
16 Mayıs 2016 Pazartesi 08:02
Termik santral bacalarına en iyi filtreyi taksanız sonuç
banner188
banner213
banner230

HABER MERKEZİ

Çukurova bölgesinde var olan ve yapılması planlanan termik santrallar, dün İskenderun Sarıseki'de yapılan eylemle protesto edildi. Eyleme; Adana Tabip Odası, Adana Barosu, Adana Kent Konseyi Gençlik ve Kadın Meclisi, İskenderun, Antakya ve Samandağ Çevre Koruma Derneği, Çağdaş Yaşam Mersin Şubesi ve Hatay Tabip Odası katıldı.


İÇKD (İskenderun Çevre Koruma Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi Nermin Yıldırım Kara, "İnsanları ve toplum sağlığını tehdit eden, bizleri zehirleyen, karbon emisyonu yoluyla yaşadığımız gezegeni yok eden bu yapıya dur diyelim" dedi. Kara, "Türkiye'nin her tarafında çevre felaketleri bir yıkım halinde had safhaya ulaştı, bunun en temel nedeni de fosil yakıtların kullanılması sonucu salınan sera gazı etkisiyle oluşan iklim değişikliğidir" dedi.

Termik santralların zararlarına da değinen Kara, "Kömürlü termik santrallar bacalarına en iyi filtre sistemleri takılı olsa bile tonlarca kanserojen toz partikülünü, ağır metalleri ve radyoaktif maddeyi etrafa yayar. Ayrıca yine tonlarca kükürdioksit ve azotoksit gazları havaya karışır. Bu gazlar asit yağmurları ile bitki örtüsüne zarar verir. Bu toksit maddeler soluduğumuz hava ile akciğerlerimize girer ve hatta direkt kanımıza karışır. Soğutma suyu için denizden milyonlarca ton su alıp ısınmış ve kimyasallar ile kirlenmiş şekilde tekrar denize vererek deniz ekosistemini yok ederler. Zararları hiçbir şekilde önlenemeyen bu kirli teknoloji elektrik üretiminde kullanılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.05.2016 08:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol