banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Ağustos 2016 Perşembe 14:23
Tecavüze uğrayan 9 aylık bebek yaşıyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK / @simsekhuseyinn
[email protected]

Annesinin bıraktığı çadırda S.D’nin tecavüzüne uğrayan 9 aylık bebekle ilgili ‘’Öldü’’ iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

İslahiye Devlet Hastanesi’nde bebek ve kadın hastalıkları ile doğum uzmanı iki doktor tarafından muayene edilen Suriyeli bebek, anne ve babası R.H.ile A.H. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Ancak olayın ardından bebek hakkında sosyal medyada “tecavüz edilen 9 aylık bebek öldü” haberleri yayıldı. Bebeği muayene eden doktorlar ise bebeğin hastaneye geldiğinde hayati tehlikesinin bulunmadığını, olay gününden bu yana uygulanan tedavi ile sağlık durumunun iyiye gittiğini, anne-babaya ise psikolojik destek sağlandığını belirtti.

Antep'te 9 aylık bebeğe tecavüz!

Valilikten açıklama

9 aylık Suriyeli bebeğin yaşamını yitirdiğine ilişkin iddialara Antep Valiliği’nden de açıklama geldi. Asılsız ölüm haberinden üzüntü duyulduğu ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“20 Ağustos Cumartesi günü İslahiye ilçemizdeki Suriye vatandaşı bir ailenin kız çocuğunun cinsel istismarı olayının faili, çok kısa bir sürede adli makamlara teslim edilmiş ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır. Olay akabinde mağdur aile ve çocuğumuz hemen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzce koruma altına alınmıştır. Mağdur aile ve bebeğimize psiko-sosyal destek hizmeti verilmekte ve ayrıca bütün ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bebeğin herhangi bir sağlık sorunu ve tedavi ihtiyacı bulunmamaktadır. Mağdur ailemiz bu olayın üzüntüsü yanında, devletimizin himayelerinden duyduğu memnuniyet ve güven duygusu içerisindedir. Bazı basın yayın organları ve sosyal medyada yer alan bebeğin öldüğü yolundaki haber ve yorumlar üzüntüyle karşılanmaktadır.”

Zanlı itiraf etti

Sosyal medyada imam olduğu iddia edilen 19 yaşındaki tarım işçisi S.D’nin savcılıkta verdiği ifadeye de ulaşıldı. S.D. tarım işçisi olan bebeğin anne ve babasının çadırdan uzaklaşmasından sonra tecavüz eyleminde bulunduğunu itiraf etti. Kendisini sorgulayan Cumhuriyet savcısına pişman olduğunu söyleyen S.D, aynı gece çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Baro müdahil

Önümüzdeki günlerde başlayacak yargılamada, bebeğin ve ailesinin haklarının aranması ile sanığın hak ettiği cezayı alması için Antep Barosu Çocuk Hakları birimi ile 17 bölge barosu da davaya müdahil olma kararı aldı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 25.08.2016 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177