banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Temmuz 2016 Perşembe 18:23
TBMM'ye hava savunma sistemi konulmasıyla ilgili karar alınmadı

Darbe girişiminin ardından güvenlik önlemlerini görüşmek üzere toplanan TBMM Başkanlık Divanı, Meclis'e füze ya da hava savunma sistemi konulmasıyla ilgili karar almadı.

TBMM Başkanlık Divanı, MeclisBaşkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının gündemini, 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimi ile alınacak güvenlik önlemleri oluşturdu.

Toplantıda uzun süre darbe girişimi ve o gece TBMM'de yaşananlar konuşulurken, ardından hangi güvenlik önlemlerinin alınacağı tartışıldı.

‘MECLİS, KIŞLAYA ÇEVRİLMESİN'

Meclis'in daha iyi korunması ve güvenlik önlemlerinin en üst seviyede alınması, sığınakların kullanılabilecek şekilde yeniden düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Giriş kapılarındaki bariyerlerin yükseltilmesi ve mantar sistemi konulması, polis sayısının artırılması ile polislerin kullandığı silahların teknolojik olarak yenilenmesi üzerinde duruldu, ancak füze ya da hava savunma sistemi konulmasıyla ilgili karar alınmadı.

Toplantıda söz alan bazı üyeler, "Güvenlik önlemleri alınsın ama Meclis, kışlaya çevrilmesin" görüşünü ifade etti.

Alınan bilgiye göre, toplantıda, Meclis'te boş bulunan kadroların derecelerinin ihtiyaç duyulan sınıf, unvan ve derecelere dönüştürülmesi amacıyla TBMM Başkanı Kahraman'a yetki verildi. Divan'ın CHP'li üyeleri, bu karara muhalefet şerhi koyacaklarını ifade etti.

‘KILIÇDAROĞLU HAKKINDA ‘146'DAN YARGILANMALI' ŞEKLİNDE TWEET ATTI'

Toplantıda konu görüşülürken, ‘Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Erbay Kücet tartışması' yaşandı.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile Divan'ın diğer CHP'li üyeleri, boş kadrolara yapılacak atama konusunda endişeleri olduğunu ifade ederek, Kücet'in CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında ‘146'dan yargılanmalı' şeklinde tweet attığını ve hakaret ettiğini ifade etti. Kücet ile ilgili gerekli işlemin yapılması konusunda TBMM Başkanlığına yazılı başvuruda bulunduklarını hatırlatan CHP'li üyeler, Kücet'in Basın Yayın Halka İlişkiler Başkanı iken Genel Sekreter Yardımcısı yapıldığını belirtti.

‘KILIÇDAROĞLU HAKKINDA ‘146'DAN YARGILANMALI' ŞEKLİNDE TWEET ATTI'

Hamzaçebi, Kücet hakkında gerekli yasal işlemin yapılmasını isteyerek, "Genel Başkan'ımıza yapılan saygısızlığı kabul etmiyoruz. Kendisine gerekli ceza derhal uygulanmalı. Bu konuda empati yapın. Sayın Cumhurbaşkanı'na böyle bir hakaret yapılsaydı ne yapardınız? Ona göre tutum alın" dedi.

TBMM Başkanı Kahraman ve bazı AK Partili üyeler, Kücet'in kişisel görüşü olduğunu, kendilerini bağlamadığını bildirdi. CHP'li üyelerin ısrarlarını sürdürmesi üzerine, bir sonraki Divan'da konunun görüşüleceği ifade edildi.

Toplantıda Kücet'in de olduğu, ancak tartışmalar sürerken konuşmadığı öğrenildi.

HDP, DARBECİLERİN BOMBALADIĞI GÖLBAŞI'NA GİTMEYECEK

Öte yandan Başkanlık Divanı'nın, darbe girişimiyle ilgili olarak bugün İçişleri Bakanlığı, Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne yapılacak ziyaret de toplantıda ele alındı.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderleri davet ederken HDP Eş Genel başkanlarını davet etmediğini belirterek, ziyaretlere katılmayacaklarını söyledi.

CHP'li üyeler ise konuyu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra kararlarını ileteceklerini belirtti. CHP'li üyeler, Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra ziyarete katılacaklarını kaydetti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 28.07.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177