banner200
banner235
banner225
10 Eylül 2016 Cumartesi 17:24
TBMM'den yıkılan loca yanıtı: Işık almıyordu
banner188
banner213
banner230

BirGün Ankara

TBMM'de yıkılan muhalefet kulisindeki loca ve duvardan indirilen halıya işlenmiş Atatürk fotoğrafı hakkında açıklama yapıldı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman adına yapılan açıklamada, muhalefet kulisindeki locanın daha iyi 'ışık' alabilmesi için yıkıldığı öne sürüldü. Açıklamada, halıya işlenmiş Atatürk fotoğrafının da çalışmalar nedeniyle kaldırıldığını iddia etti.

TBMM'deki tadilat çalışmaları sırasında yıkılan loca ve muhalefet milletvekillerinin konu hakkındaki eleştirilerinin yanıtlandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Büyük Millet Meclis’inde yapılmakta olan tadilat ve onarım çalışmasıyla ilgili bugün bazı basın ve yayın organlarında çeşitli haberlerin yer alması dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti hâsıl olmuştur. 15 Temmuz gecesi gerçekleşen menfur darbe girişiminde en ağır hasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi almıştır. Hasara uğrayan yerler ve malzemelerle ilgili olarak, demokrasi müzesi çalışması, onarım ve aslına uygun tadilat çalışmasının yapılması uygun görülmüştür.

TBMM’de yapılan onarım ve tadilat çalışmasıyla ilgili olarak Bilim ve Değerlendirme Kurulu onayı alınmıştır. Muhalefet kulisi olarak bilinen bölümde havalandırma ve ışık alma açılarından sorun yaşanıldığından yapılan şikâyetler ve talepler üzerine iktidar kulisi ile aynı duruma getirilerek sorun çözülmeye çalışılmıştır.

Haberde belirtilen halıya dokunmuş Atatürk posteri yapılan inşaat çalışması dolayısıyla kaldırılmıştır. Meclisimizin her yanında her odasında Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün resimleri bulunmaktadır ve bulunmaya devam edecektir."

"Tadilat değil tahribat"

Muhalefet kulisinde yapılan yıkımı değerlendiren TBMM Başkanvekili Akif Hamaçebi ise, Kahraman'a gönderdiği yazıda, yapılanın tadilat değil, tahribat olduğunu söyledi. TBMM Başkanvekili Hamzaçebi yazısında, "Bütüncül anlayıştan yoksun olarak yapılan tadilatlar, kültür ve mimarlık tarihimize saygısızlıktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.09.2016 17:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol