banner200
banner222
24 Haziran 2016 Cuma 12:23
TBMM'den 'Erdoğan'ın diploması'nı soranlara yanıt
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın diplomasına ilişkin tartışmalar bu yöndeki merakı artırdı. Meclis'e gönderilen çok sayıda dilekçede, yurttaşlar ‘cumhurbaşkanı' seçilen Erdoğan'ın diplomasının bir örneğinin kendilerine de iletilmesini istedi. Gönderilen cevaplarda ise bu başvuruların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde yapılabileceği ayrıntılarıyla anlatılırken, önce ilgili kuruma, cevap verilmezse Başbakanlık'a, oradan da cevap gelmezse TBMM'ye başvurulması istendi.

Yarına Bakış'ın haberine göre, verilen cevaplarda başvuranlara bu taleplerinin yerine getirilmesi için izlemeleri gereken yol ayrıntılarıyla anlatıldı. Başvuruların Bilgi Edinme Hakkı Kanunu yoluyla yapılması gerektiği belirtilirken, kanunun 1'inci maddesindeki amaca atıf yapıldı. “…demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektedir.” denildi. Ardından kanunun 5'inci maddesi şöyle aktarıldı: “Kurum ve kuruluşlar bu kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi ve belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idari ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler.”

Bilgi edinmek istenen hususla ilgili olarak adı, soyadı, imzası, ikametgâhı veya iş adresini gösteren dilekçe ile istenen bilgi veya belgenin bulunduğu kuruma doğrudan başvurmasının, hizmet gereklerine daha uygun olacağı belirtilirken, izlenecek yol şöyle anlatıldı:

“Bilgi edinmek istenilen hususla ilgili olarak ilgili kurumlar cevap vermez, olumsuz cevap verir veya verilen cevaplar ilgiliyi tatmin etmez ise dilekçelerin, Başbakanlık bünyesindeki Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na veya ilgili birim üst amirine başvurma hakkı mevcuttur. İdari başvuru yolları tüketilmesine rağmen sonuç alınamaması durumunda, dilekçe ve bu konuda yapmış olduğu işlemlere ilişkin belgelerle, TBMM Dilekçe Komisyonu'na müracaat edilmesi halinde başvurular değerlendirmeye alınacaktır.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol