banner200
banner222
18 Mayıs 2016 Çarşamba 17:03
TBMM gündeminde: Kobra helikopteri düştü mü, düşürüldü mü?
banner188
banner213
banner230

Hakkari Çukurca'da saldırı sonrası çıkan çatışmaya desteğe giderken düşen helikopterin akıbeti TBMM gündemine taşındı. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması talebiyle yazılı bir soru önergesi vererek, "Süper Kobra helikopteri düştü mü, düşürüldü mü?" diye sordu.

Helikopterin neden düştüğünün kesinlik kazanmadığına dikkat çeken Sağlar, "Süper Kobra helikopteri düştü mü, düşürüldü mü?" diye sordu.

Sağlar, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı cevaplandırılması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

"Bölgedeki bazı kaynaklar, görgü tanıklarının ifadelerine göre, helikopterin kuyruk bölgesinden isabet alması nedeniyle düştüğü öne sürülmüştür. Görgü tanıklarının, helikopterin kuyruk bölgesine biksi makineli tüfekle ateş edildiğini iddia etmesi ile kamuoyunda büyük tartışma başlamıştır. Ancak Genelkurmay ise yaptığı açıklamada helikopterin düşme nedenine ilişkin net bir açıklama yapmamıştır. Açıklamada, 'Teknik bir arızadan kaynaklandığı değerlendirilen bu elim kaza' ifadesine yer verilmiştir."

HPG'nin düşen Kobra helikopterini kendilerinin düşürdüğünü belirttiğini hatırlatan Sağlar, "Helikopterin düşme nedeni, düşürüldüyse hangi silahla düşürüldüğü, kaza kırım ekibinin incelemesinden sonra kesinlik kazanacaktır. Hakkari'den Irak'ın kuzeyine yönelik operasyonlarda bir Süper Kobra helikopteri daha düşmüştür. Şubat 2008'de gerçekleştirilen Güneş Harekatı'nda, düşen helikopterin PKK tarafından füzeyle vurularak düşürüldüğü kesinleşmiştir" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol