banner200
banner235
banner225
10 Şubat 2016 Çarşamba 15:22
‘Tayyip’e çay yok’ davası başladı
banner188
banner213
banner230

Ege Üniversitesindeki çay zamlarını protesto etmek amacıyla İlyas Salman ve Şener Şen’in başrollerini paylaştığı Çiçek Abbas filminden esinlenerek, üniversite bahçesine “Herkese benden çay, Tayyip’e yok” yazılı pankart astıkları iddia edilerek “Cumhurbaşkanına hakaretten” dava açılan 3 üniversite öğrencisinin ilk duruşması yapıldı. Öğrenciler pankartın suç olmadığını dile getirdi, mahkeme 22 Mart’a ertelendi.

‘NESİ HAKARET?’

Evrensel Gazetesi'nde yeralan Metehan Ud'un haberine göre, İzmir Adliyesi 30. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya üniversite öğrencileri Erdal Kozan, Çiğdem Geçimli ve Muhammed Kül ile avukatları katılırken, Cumhurbaşkanının avukatı katılmadı. Duruşmada ilk olarak avukatlar, “Tayyip’e çay yok” cümlesinin iddianamede ne şekilde hakaret olarak nitelendirildiğinin belirtilmediğini ifade ederek beraat istedi, ancak avukatların bu talebi reddedildi. Üniversite öğrencileri yaptıkları savunmada, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediklerini ve pankartı kendilerinin asmadığını dile getirerek, pankartın Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminden beri asılı olduğunu belirtti. Pankartta yer alan sözlerin Cumhurbaşkanına hakaret olarak görmediklerini de ifade eden öğrenciler, aynı pankarttan dolayı açılan davada beraat ettiklerinin bilgisini de verdi.

Dosyadaki tek delil olan ve polis tutanaklarında imzası olan Güvenlik Şube Öğrenci Faaliyetleri Bürosunda görevli Polis Memuru M. T, olay tarihinde okulda görevli olduğunu ve tutanağı, pankartın Cumhurbaşkanına hakaret olduğunu düşündüğü için tuttuklarını dile getirdi. Avukatların, “Madem suç olduğunu düşündünüz, peki o zaman neden gözaltı işlemi yapmadınız?” sorusunu da, “Biz amirlerimiz ve savcı beyin talimatı doğrultusunda hareket ederiz, talimat almadığımız için o anda sanıklar hakkında işlem yapmadık” dedi. Avukatların talebi doğrultusunda tutanakta imzası olan diğer polislerin de ifade vermesi için duruşma 22 Mart’a ertelendi. (Evrensel)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol