banner200
banner222
09 Şubat 2016 Salı 17:02
Tarım Bakanı et fiyatlarını açıkladı
banner188
banner213
banner230

Et fiyatları 2016 yılı için fiyatlar belirlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 40 lirayı aşan kıyma fiyatının 32 lira, kuşbaşı et fiyatının ise 34 liradan satılacağını açıkladı.

Bakan Faruk Çelik et fiyatlarına ilişkin konuştu. Çelik, "Kırmızı et sektörü temsilcileriyle aldığımız karar gereği karkas yağsız et tavan fiyatının 23,3 lira, yağlı et tavan fiyatının 21,8 lira, kıymanın tavan fiyatının 32 lira, kuşbaşı etin tavan fiyatının ise 34 lira olmasıyla ilgili fikir birliğine vardık" dedi.

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğanet fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Doğan, et fiyatlarının düşmesine spekülatörlerin izin vermediğini açıkladı. Et fiyatlarını düşürmek için ithal etin ise üreticiye zarar verebileceğini söyledi.

Türkiye'de yıllık bir milyon ton kırmızı et üretimi olduğunu anlatan Doğan, "Yıllık et tüketimi ise bir milyon 300 bin ton civarında. Yani 300 bin ton açığımız var. Türkiye'nin et açığını ithalat ile kapatmasını sadece et spekülatörleri istiyor." dedi.

Türkiye'de et sorunu olmadığını belirten Doğan, hayvan varlığının arttırılmasının ve küçük aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Üreticilerin devletin sağladığı hayvan ve besi teşviklerinden faydalanmadığını söyleyen Doğan, "Üreticilerimizin bu desteklenmelerden faydalanmaları hayvan varlığının artmasını sağlayacaktır. Ayrıca üretici birlikleri koordineli olarak hem et, hem de hayvan varlığının düzenli gelişmesine katkı sağlamaları artışa neden olacak et ve hayvan fiyatları da istenilen makul düzeylere gelecektir.'' dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 17:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol