banner200
banner222
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:24
Tarihi yapı kaderine terk edildi
banner188
banner213
banner230

İzmir’de bulunan güvenlik görevlilerinin bulunmadığı, Osmanlı Dönemine ait mezar taşları sağa, sola savrulurken Roma Dönemi’ne ait kalıntıların da tahrip olduğu görüldü.

Basmane’nin Altınpark bölgesinde arkeolojik kazılar durduruldu. Konak Belediyesi’nin desteği ile yapılan kazılarda Roma dönemine ait kalıntılar, sütunlar ortaya çıkmıştı. İçinde banyo, ve çamaşır teknesi olan bir ev bile bulundu. Osmanlı dönemine ait mezar taşları da büyük ilgi uyandırdı. Arkeopark’ta hedef, Yunanistan’daki Akropolis benzeri bir çalışma ile sütunların çıktığı alanların üzerinin camla kaplanıp, turistlerin bunun üstünde dolaşarak gezmeleriydi.

Agora ve Kadifekale eteklerinde bulunan antik tiyatronun güzergahı üzerinde olan Arkeopark tamamlandığında, her yıl binlerce turistin ziyaret etmesi hedeflenirken, çevredeki esnafa da ticari açıdan büyük katkılar sağlaması öngürülmüştü. Ancak 2006 yılında başlayan kazılar, ekonomik sorunlar nedeniyle durdu. Kazıların durması en çok da esnafı vurdu. Güvenlik görevlilerinin de bulunmadığı alanda Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının sağa, sola savrulduğu görülürken, Roma dönemine ait kalıntıların da korunmadığı dikkat çekti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.07.2016 16:24
Anahtar Kelimeler:
YunanistanIzmirOsmanlı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol