banner200
banner222
24 Nisan 2016 Pazar 08:22
Tarihi parkta kreşe yargı “dur” dedi
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK / huseyinsimsek@birgun.net

Antep'in tarihi sembollerinden Kırkayak Parkı'nın içerisine yapılması planlanan kreş ve anaokuluna yargı "dur" dedi. Anteplilerin park içerisindeki doğal yapıya zarar vereceği için yapılmasına karşı çıktığı kreş ve anaokulu projesi Antep 1'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. İncelenen projede üst ölçekli planda değişiklik yapılmadan alt ölçekli planda değişiklik yapılamayacağı ve nazım imar planında parsel düzeyinde değişiklik yapılamayacağı talebi mahkeme tarafından haklı bulundu.

Kent ayağa kalktı

Geçtiğimiz yıl Kırkayak Parkı'na Antep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan inşaata, birçok yurttaşın, siyasi parti temsilcisinin, meslek odası temsilcisinin, sendika temsilcisinin ve dernek başkanının karşı çıktığını belirten CHP Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, "Parka zarar verilmesin diye imza kampanyası düzenlendi, basın yayın organları ve sosyal paylaşım sitelerinde bu konu gündeme getirildi. Antep'in tarihi, sosyal ve kültürel alanının kamu yararına aykırı şekilde bölündüğünü, plan bütünlüğünün ihlal edildiğini, bu parkı kullanan kentliler olarak kamusal alanlarının azaldığı için zarar gördüklerini adeta haykırdık" dedi.

Tarihi park içerisine yapılması planlanan kreş ve anaokuluna iptal kararı veren mahkeme, şu gerekçeyi sundu: "1/25 bin ölçekli planda ayrıntılı olarak düzenlenen kullanım kararlarına aykırı hükümler içerecek şekilde gerçekleştirildiği anlaşılan dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinde ve bahse konu nazım imar planı değişikliği esas alınmak suretiyle gerçekleştirilen 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinde şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.04.2016 08:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol