banner200
banner222
20 Nisan 2016 Çarşamba 08:03
Taraf olmanın bedeli
banner188
banner213
banner230

CAN UĞUR
canugur@birgun.net
@canugur1987

AKP'nin Suriye'ye girme hevesi tartışılırken, iki gündür Kilis'i savaş alanına çeviren hükümetin 'öfkeli çocukları' IŞİD, bu kez de Irak’ın kuzeyindeki Başika’da konuşlu Türk birliğine ait bir tankın vuruluşunu gösterdiğini öne sürdüğü bir video yayınladı.

Önceki gün dördü çocuk beş kişinin yaşamını yitirdiği Kilis'e yine IŞİD ve ÖSO'nun hâkim olduğu bölgeden atılan mermiler düştü. Kent merkezinde Bilalihabeşi mahallesine düşen roketatar mermilerinden ikisi mahallede boş alana, diğeriyse bir eve isabet etti. Vurulan evde yangın çıkarken, yurttaşlar panik içinde sokaklara döküldü. Belediye Başkanı Hasan Kara üç kişinin hafif yaralandığını söyledi. Kara, "Ne yazık ki terörün dini, imanı, cinsi, ırkı olmuyor. 3 hafif yaralımız var. Çok şükür bugün can kaybımız yok" dedi.

Bunun ardından ise IŞİD’e bağlı Amaq haber ajansı, Türkiye'nin askeri sevkıyat yapması nedeniyle Irak ile kriz yaratan Başika’da TSK tankının vurulduğunu duyurdu. Yayınlanan videoda bir IŞİD mensubunun ikinci nesil yarı otomatik lazer güdümlü tanksavar füzesi 9M133 Kornet’le nişan aldığı ve ardından TSK’ye ait olduğu belirtilen bir M60 tankının vurulduğu görülüyor. Olayda can kaybı ve yaralanan olmazken tankta maddi hasar meydana geldiği belirtildi. IŞİD'lilerin bulunduğu bölgeye atışlar yapıldığı ve 32 kişinin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

IŞİD, daha önce de Başika kampına saldırdığını açıklamış, ancak Iraklı yetkililerden yalanlama gelmişti.

Saldırıların ardından Antep'ten, Kilis'e askeri sevkıyat yapıldı.

‘Roket düştü’ yalanına kimse inanmıyor!

Kilis’te yaşananları yorumlayan CHP Antep Milletvekili Mevlüt Dudu ile CHP Antep Eski Milletvekili Mehmet Şeker, "Kilis’e roket düşmüyor, sınırdan saldırı gerçekleştiriliyor" dedi.

Mevlüt Dudu, Türkiye’nin uyguladığı yanlış politikaların bu tablonun oluşmasında temel teşkil ettiğini söyledi. Dudu’ya göre ‘roket düştü’ söylemlerinin hiçbir inandırıcılığı bulunmuyor. "Yıllardır uygulanan yanlış politikaların elbette bir karşılığı olacaktır" diyen Dudu şöyle konuştu: "Türkiye’yi cihatçıların üssü haline getiren bir anlayışa sahip olan AKP gelinen noktada saldırıların da sorumlusudur. İnsanlar saldırıların hedefi oluyorsa bunun en büyük nedeni AKP’nin tarafgir tutumudur."

Boş yerleri bombalıyorlar

Bölgeyi yakından tanıyan bir diğer isim olan Mehmet Şeker ise Kilis’teki saldırıların cihatçılar tarafından yapıldığını belirtti. "Saldırıları gerçekleştirenler sadece IŞİD’ciler değil. El Nusracılar da bu saldırıları gerçekleştiriyor" diye konuşan Şeker, Türkiye'nin bataklığa çekilmek istendiğini söyledi.

Saldırıların ardından resmi makamlarca yapılan açıklamaların da bir karşılığı olmadığını belirten Şeker, "Sınıra gelip Türkiye tarafına roket atıyorlar. Attıktan sonra da mevzilerine çekiliyorlar. Bizim makamlar ise misliyle karşılık verdik diye açıklama yapıyor. Boş yerlere istediğiniz kadar karşılık verin bir anlamı bulunmuyor" dedi.

Tepki var

Bölge halkının yaşananlar karşısında neler hissettiğini de yorumlayan Şeker, şu ifadeleri kullandı; "Bölgede ciddi bir Suriyeli nüfus var. Farklı etnik kimliklerin entegrasyonu sağlanmadığı için bir korku ve panik havası hâkim. Bunun dışında mezhep çatışması, söylenti olmanın ötesinde halk nezdinde bir ihtimal haline gelmiş durumda. Özellikle Alevi yurttaşlarda ciddi bir tedirginlik havası hâkim. Bu ve benzeri sıkıntıların kaynağı olarak ise Türkiye’nin uyguladığı politikalar görülüyor. Bu politikalar neredeyse her yurttaşta farklı bir mağduriyet yaratmış vaziyette. Hükümete ciddi bir tepki söz konusu."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.04.2016 08:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol