banner200
banner222
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:25
Talebimiz demokrasi, laiklik ve özgürlük
banner188
banner213
banner230

BirGün / Ankara

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "askeri ve sivil darbeye karşı çıkan herkesin Taksim mitingine katılması" çağrısı yaptı. Ağbaba, patisinin yarın Taksim'de yapacağı Cumhuriyet ve Demokrasi mitingi ile ilgili BirGün'e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Laikliğin unutulması darbecileri palazlandırdı

Bugün bir darbe girişimine yol açan, bu darbeyi örgütleyen darbecilerin 14 yılda palazlanmasını sağlayan şey laikliğin unutulmasıdır. Biz bu sesin daha yüksek çıkmasını sağlayacağız. Türkiye’de insanların barış ortamında kardeşçe yaşamasını sağlayacak en önemli konunun laiklik olduğunu ifade edeceğiz. Bu anlamda miting önemli, mitinge katılım da inanıyoruz çok yüksek olacak. Belki de Gezi’den sonra en büyük kitlesel gösteri olacak. 'Biz de varız' diyecek insanlar. Bu anlamda biz çok önemsiyoruz.

Hiçbir partiye resmi davet yapılmadı

Biz hiçbir siyasi partiyi resmi olarak davet etmedik. Ama mitinge katılmak isteyen herkese de kapımızın açık olduğunu söylüyoruz. Orada sadece Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu konuşacak, onun dışında bir söz hakkı olmayacak. Mitinge Gezi şehitlerinin ailelerini ve Balyoz sürecinde şehit olan asker ailelerini davet ettik.

Yok sayılanların sesi yükselecek

Biz hem askeri darbeye hem de sivil darbeye hayır diyoruz. Demokrasi isteyen herkesi bu mitingde görmek istiyoruz. Kendini özellikle de son bir haftada ifade edemeyen, yok sayılan topluluğun burada çok daha gür bir şekilde seslerinin çıkacağına inanıyoruz. Bunun dışında AKP’lilerin konuşması gibi bir konu bizim dışımızdaki bir tartışma. Orada sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı konuşacak. Bütün muhalif, laikliğe, demokrasiye, barışa, özgürlüğe inanan herkesi Pazar günü Taksim Meydanına bekliyoruz.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.07.2016 16:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol