banner200
banner222
08 Ekim 2016 Cumartesi 15:43
Tahliye edilen DBP Eş Başkanı Yüksek: Cezaevlerinde ciddi
banner188
banner213
banner230

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nden tahliye olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, cezaevlerinde işkencenin ciddi boyutlara ulaştığını belirterek herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nden tahliye olan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, cezaevlerinde işkencenin ciddi boyutlara ulaştığını belirterek herkesi duyarlı olmaya davet etti.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında tahliye olmasının ardından, cezaevi önünde açıklamalarda bulundu. Yüksek, Türkiye'nin çatışmalı bir süreçten geçtiğini hatırlatarak, "Bu süreçte belediye başkanlarımız başta olmak üzere binlerce arkadaşımız hukuksuz bir şekilde tutuklandı" dedi. Kendisine tahliye kararırının olumlu olduğunu ancak onlarca arkadaşının halen tutuksuz bir şekilde cezaevinde olduğunun altını çizen Yüksek, "Türkiye'de iç barışın sağlanması ve toplumsal yeniden uzlaşmanın oluşabilmesi için cezaevinde olan binlerce arkadaşımızın bırakılması şarttır" dedi.

Cezaevlerindeki durumun dışarıdan tahmin edilenin ötesinde olduğunu belirten Yüksek, "Özellikle Adana F Tipi Cezaevi'nde çok ciddi anlamda işkence ve keyfi uygulamalar var. Yani OHAL deyip her şeyi yapmayı kendilerine bir hak olarak görüyorlar. Birçok cezaevinde de aynı durumlarını yaşandığını biliyoruz" dedi.

Herkesin cezaevlerinde yaşanan bu durumlara karşı duyarlı olmaya davet eden Yüksek, " Az önce çıktığım cezaevinde siyasi tutsaklar günde 4 kez eylem yapıyor. Herkes hak ihlalleri nedeniyle bir mücadele veriyor. OHAL nedeniyle siyasi tutsakların yaşanan bu durumları sineye çekmesi hak ihlallerini kabul etmesi söz konusu değil. Cezaevlerinde gerilim had safhadadır. Bu gerilim düşürülemezse, yakın süreçte uzlaşı çerçevesinde temel haklarımızın kullanımı gerçekleşmezse, cezaevlerinde daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz" diye konuştu. (D)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.10.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol