banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Mayıs 2016 Perşembe 16:23
Tacizciye ödül, şikayetçiye ceza!

ERK ACARER / erkacarer@birgun.net
​@eacarer

Sarıkamış Devlet Hastanesi’nde büyük bir taciz skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Sarıkamış Meslek Lisesi Müdürlüğü'nce, hem hastane yönetimine hem de İlçe Müdürlüğü’ne hastanede anestezi uzmanı olarak görev yapan M.Ü. isimli doktorun stajyer öğrencileri taciz ettiğine dair yazı yazıldığı ve bilgi paylaşıldığı belirtildi.

Ancak taciz olaylarının sürdüğü, 2014-2015 yılları arasında görevli hastane başhekimi ve hastane idari yönetiminin olayları görmezden geldiği, konu ile ilgili olarak herhangi bir soruşturma ve inceleme başlatmadığı anlaşıldı.

‘Suç duyurusundan vazgeç’ baskı

Süren taciz olaylarının farkında olan ve bunlara bizzat tanıklık eden anestezi teknikeri Yücel Yıldız 09.05.2016 tarihinde Kars ili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Ancak suç duyurusunu yapan Yıldız, tuhaf bir şekilde ve aynı gün içinde hastane yönetimince asli görevinden alınarak, hiç eğitim almadığı bio medikal depo sorumluluğu görevine verildi.

Adı taciz olaylarıyla anılan Dr. M.Ü. ise, Sağlık bakanlığı tarafından Sarıkamış Devlet Hastanesi’nden alınıp Antalya’daki Finike Devlet Hastanesi’ne atanarak adeta ödüllendirildi. Yine aynı dönemde ‘olayı görmezden geldiği’ iddia edilen, Sarıkamış Hastanesi Başhekimi’ne de bir ödül verildi! Başhekim, Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine atandı.

Öte yandan Yücel yıldız, savcılığa suç duyurusundan vazgeçmesi için kendisine AKP Sarıkamış İlçe Başkanı ve birkaç yönetici tarafından baskı yapıldığını da beyan etti. Gelişmelerin sonunda tacizci doktor M.Ü. ise tutuklandı.

Bilgen: Herkes aklamaya çalışmış

HDP Kars milletvekili Ayhan Bilgen, konuyla ilgili bilgi sahibi olduklarını belirterek; “Tacizciye ödül, bunu ortaya çıkarmak isteyene ceza vermeye çalıştılar “dedi. Bilgen konuyla ilgili şunları söyledi: “İnsani görevini yerine getiren Anestezi Teknikeri Yücel Yıldız, büyük mobing ve baskılara uğradı. AKP Sarıkamış İlçe başkanı çirkin bir biçimde olaya müdahil olmuş. Yine skandaldan haberi olan ve üstünü örtmeye çalışan başhekime de ödül vermiş ve Kars Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevine atamışlar. Tüm olaylardan bilgimiz var. Açıkçası Sarıkamış şehitlerinin kemiklerini sızlattılar.” Olayı ortaya çıkaran Yücel Yıldız’la da ilgili açıklamada bulunan HDP’li bilgen şunları ekledi: “Hayatın her alanında görevini layıkıyla yürüten nice Yücel Yıldız’lar olduğu bilinciyle, ona sahip çıkıyor bundan sonra başına gelecek olaylardan yetkililerin sorumluluğu olacağını kamuoyuna duyuruyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 19.05.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177