banner200
banner222
08 Şubat 2016 Pazartesi 11:02
Suriye ordusunun ardından YPG de Halep'e girdi
banner188
banner213
banner230

YPG’nin Halep civarındaki ilerleyişi, kuzeybatıdaki Afrin kantonunun genişlemesi anlamına gelirken, Kürt güçler Kilis’in karşısındaki Azez’e yaklaşıyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, YPG ve Devrimciler Ordusu (Türkmenler, Araplar, Kürtler ve beş ayrı eski ÖSO bileşenini barındıran grup), Halep’in kuzeyindeki kırsal alanda cihatçı El Nusra ve Ahrar-uş Şam gruplarıyla çatışıyor. Halep’in kuzeyindeki el-Faysal bölgesinde YPG, dün bir tepe ve iki köyü ele geçirdi.

YPG’nin son dört gün içinde Halep’in kırsalında İslamcı gruplarla çatışarak ilerlediği kaydediliyor. Gözlemevi’ne göre, Suriye ordusunun ilerlemesinden yararlanan YPG perşembe günü, Zehra ve Nubl yakınındaki Ziyarah da dahil olmak üzere çok sayıda köyü ele geçirdi. Rejim güçleri, Şii kasabaları Zehra ve Nubul’u geri almıştı.

Yeni hedef havaalanı
YPG’nin cumartesi günü ise, Ahrar-uş Şam ve El Şamiya Cephesi ile giriştiği çatışmaların ardından El Alkamiya köyünü ele geçirdiği aktarıldı. Kürt kaynaklar, YPG’nin yeni hedefinin 2013’ten bu yana El Nusra’nın elinde bulunan Mennah Askeri Havaalanı olduğunu iddia ediyor. Zira YPG’nin El Alkamiya köyünü kontrol altına alarak, Mennah Havaalanı’na saldırı için uygun pozisyon ele geçirmiş olduğu belirtiliyor. Türkiye sınırındaki Azez’in 6 km güneyindeki Mennah Askeri Havaalanı, Halep’in kuzeyinde cihatçı katillerin son kalelerinden biri.

'nın son haberine göre ise YPG güçlerinin Halep'in Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranaz köyünün denetimini ele geçirerek, Azez ile Tel Rıfat ilçesi arasındaki bağlantıyı kestiği bildirildi. (Ajanslar)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol