27 Şubat 2016 Cumartesi 08:02
Sürgün protestosuna engelleme

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi’nde Eğitim Sen üyesi dört öğretmen 10 Ekim’deki mitinge katıldıkları gerekçesiyle sürgün edildi. Sürgünü protesto eden Eğitim Sen üyeleri, polis ablukasına alındığı için açıklama okulun önünde yapamadı.

OKUL POLİS ABLUKASINDA
Eğitim Sen’in sürgün kararını okul önünde protesto edeceğini duyan polis ekipleri, okulu adeta ablukaya aldı. Okulda görevlendirilen sivil polisler öğle yemeği molasındaki eyleme katılımı engellemek için öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermedi, eyleme katılan öğrencilerin ise isimlerinin alındığı belirtildi. Okul önünde çok sayıda çevik kuvvet görevlisinin silahlı bir şekilde beklemesine anlam veremediklerini kaydeden Eğitim Sen üyeleri de, “Sözde okuldaki öğrencileri bizden koruyorlar. Öğrencileri polislerin elindeki silahtan kim korusun” dedi.

10 EKİM SÜRGÜNÜ
Eğitim emekçilerinin sürgün protestosuna CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de destek verdi. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 10 Ekim’de yedisi öğretmen, 101 yurttaşın katledildiği mitinge katılan 11 öğretmenin müdür tarafından şikâyet edildiğini bildirdi.Karaca, şikâyet üzerine okula gelen müfettişlerin, bütün sınıflarda öğrencilere dağıttıkları kağıtlara, öğretmenlerin sınıflarda siyasi konuşmalar yaptıklarını, bazı öğrencileri mitinge katılmaya çağırdıklarını yazmalarını istediğini söyledi.

Soruşturma raporunda öğretmenlerin, “Siyasi görüşlerini, eğitim öğretim ortamı içinde tutum ve davranışlarına yansıttıkları” iddiasıyla suçlandığını belirten Karaca, “Zülal Turgut Bala’ya, Ergün Bayram Elmadağ’a, Erol Şeref Ayaş’a, Umut Kızıldaş Kazan ilçesine sürgün edildi” diye konuştu.

'GÖREVDEN ALINMALI'
Okul Müdürü Mehmet Emin Ergun’un Facebook hesabında, AKP yöneticisi ya da üyesi gibi politik değerlendirmeler yaptığını ve görevden alınması gerektiğini belirten Karaca, “Ergun, muhalefet partileri ya da kişilere, ağır hakaretler içeren ifadeler yazmaktadır. Eğitim Sen olarak haksız yere sürgün edilen üyelerimizin haklarını korumak için gerekli her türlü çalışmayı yürüteceğiz” dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 27.02.2016 08:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol