banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 12:02
Sur’da 2 aydır devam eden yasak genişletildi
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’tan beri 6 mahallede devam eden sokağa çıkma yasağı genişletildi. Diyarbakır Valiliği, ilçenin Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi'nde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sur Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, “İlçemiz Sur içi mahallelerinde silahlı terör örgütü mensuplarınca barikat kurma, hendek kazma ve bombalı tuzaklama faaliyetleri neticesinde eğitim öğretim faaliyetlerinin, sağlık hizmetlerinin, ibadethanelerde icra edilen din hizmetlerinin sunulmasında ve vatandaşlarımızın bu hizmetlere ulaşmasında sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum nedeni ile ilçemiz merkez mahallelerinde vatandaşlarımızın günlük yaşamını normal şartlar altında sürdürmesinin zorlaştığı ve ticari hayatın aksadığı gözlemlenmiştir.” denildi.

Açıklamada, ‘Kamu düzeninin sağlanması, sokak aralarındaki barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşların can ve mal güvenliğini temin etme adına’ şu mahallelerde de yasağın ilan edildiği belirtildi: “Suriçi’nde bulunan Abdaldede, Alipaşa, Lalebey, Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp mahalleleri ile Melikahmet Caddesi'nde 27 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 11.30 itibari ile ikinci bir emre kadar Kaymakamlığımızca sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri, kendi can ve mal güvenliklerinin temin edilmesi adına önem arz etmektedir.”

Diyarbakır’da belediye otobüsleri Surdaki yasak için kontak kapattı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı 57’nci gününe girdi. Sokağa çıkma yasağını protesto etmek için Diyarbakır’da belediye otobüsleri kontak kapattı. Şehirde öğle saatlerinde bir protesto yürüyüşü yapılacak.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar devam ediyor. 57 gündür silah ve patlama seslerinin susmadığı tarihi Sur ilçesinde, güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyon sürüyor. İlçede uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle belediye otobüsleri kontak kapattı. Özel halk otobüsleri ve minibüsler çalışırken, Diyarbakır’da normal hayat devam ediyor.

Bugün saat 13.00'te Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Özgür Kadınlar Kongresi (KJA) öncülüğünde bir yürüyüş yapacak. Bu arada, Sur ilçesinden askeri araçlar ve ambulansların çıktığı görüldü.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 12:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol