banner200
banner222
26 Ocak 2016 Salı 13:02
Sur'a giden CHP'li heyet: Bölgede savaş hukuku dahi uygulanmıyor
banner188
banner213
banner230

Sur ilçesinde günlerdir süren imha saldırılarının yarattığı tahribatı ve katliamları yerinde incelemek amacıyla kente gelen CHP'li heyet, ana akım medyanın kamuoyunu yanlış yönlendirdiğine, bölgede halka karşı açık bir katliam yaşandığına dikkat çekti. Heyette yer alan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, bölgede savaş hukukunun dahi uygulanmadığını söyledi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devlet saldırılarını yerinde görmek için yaklaşık 100 kişi ile Diyarbakır'a gelen CHP heyeti, bölgede yaşananları değerlendirdi. Gözlemlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, bölgede savaş hukukunun dahi uygulanmadığını vurgulayarak, bölgede yaşanan ihlalleri daha yüksek sesle dile getireceklerini belirtti. D'nın haberine göre, insanların artık Türkiye'ye olan aidiyet bağlarının koptuğu bir noktada olduklarının altını çizen Doğan, bu bağın daha fazla kopmaması için partilerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Bunun sadece bölgedeki halkın zararına değil, Türkiye'de yaşayan tüm kesimlerin zararına olacağını ve artık demokratik taleplerin tartışılması gerektiğine işaret eden Doğan, "Demokratik kurumları işler hale getirecek, insanların kültürel haklarının korunmasını sağlayacak, ifade özgürlüğünün önünü açacak, ana dilde eğitime erişim hakkının önünü açacak her türlü yasal düzenleme konusunda CHP tartışmaya desteğini sunmaya hazırdır" dedi.

'Bölgeye uluslararası bir gözlemci heyet gelmeli'

Uluslararası kamuoyunun bölgede yaşananlara dönük gözlemci bir heyet göndermesini ve burada yaşananları raporlayıp dünyaya duyurmasını isteyen Doğan, insanların yaşam hakkının korunmadığına, cenazelerin günlerce sokakta bekletildiğine, hayvanlara yem edildiğine vurgu yaparak, bunların yerinde incelenmesi gerektiğini ifade etti.

'Parlamentoda çözüme kavuşturulmalı'

CHP Maltepe İlçe Başkanı Zeynep Babacan ise ana akım medya tarafından bölgeye yönelik gerçeği yansıtmayan haberlerin servis edildiğine dikkat çekti. Bu nedenle bölgeye yönelik batı illerinde oluşan algının kırılması için görev üstlendiklerini ve bu çerçevede yaşananları yerinde görmek için Diyarbakır'a geldiklerini ifade eden Babacan, "Burada devletin halka çok yanlış uygulamaları var. Mutlaka buna bir çözüm olması gerekir. Parlamentoda Kürt halkının sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekiyor. Halkın yaşadıkları çok büyük acılar var. Bu acıları sona erdirmek gerekiyor" dedi.

'Dünyanın gözü önünde yaşananlar görülmeli'

Yaşananların bir devletin yapması gereken uygulamalar olmadığını belirten Babacan, insanlığa yakışmayacak, insanlık onuruna aykırı uygulamaların bölgede devlet eliyle yapıldığına dikkat çekti. Devletin halk için olduğuna işaret eden Babacan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Ben bütün Türkiye ve dünyanın gözleri önünde böyle bir olayın, yaşanan insanlık acısının görülmesini ve kamuoyunun oluşmasını istiyorum. Buna halkın 'dur' demesi, bu konuda devletin vatandaş için olduğunu göstermesi lazım."

'Halktan topyekun intikam alınıyor'

Diyarbakır'a gelen heyet içerisinde bulunan CHP Eyüp İlçe Başkanı Sinan Akçiçek ise bölgedeki savaşın nedeninin Sarayın başkanlık isteğinden kaynaklandığını ifade etti. Sivil halka karşı katliamlar yapıldığına vurgu yapan Akçiçek, "Bu sürece sessiz kalmayacağız. Burada yaşanan katliamlara ve acılara karşı sol bir vicdanla bakarak sorununun çözülmesi için bir an önce ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. Bütün siyasilerin bu süreçte elini taşın altına koyup çözmesi gerekiyor" dedi.

'Özerklik şartı muhakkak yerine getirilmesi gerekiyor'

Avrupa Birliği'nin yerel yönetim ve özerklik şartını savunduklarını ifade eden Akçiçek, "Yerel yönetimler, özerklikler şartının muhakkak hayata geçmesi gerekiyor. Bu sadece bölge için değil Türkiye'deki bütün belediyelerde uygulanması gereken bir şart. Bunun bir an önce hayata geçmesini istiyoruz. Bu olursa sorunların çözüleceğine inanıyoruz" diye konuştu.

'Bölgedeki katliamlara sessiz kalmayın'

Akçiçek, "Birbirimizi ayrıştıran veya ötekileştiren değil, kendimizi rahatlıkla ifade edebildiğimiz, halkın buradaki sorunları taleplerini karşılık bulabileceği bir yerel yönetimler özerklikleri doğru buluyoruz" diyerek, doğuda güneş doğmadığı sürece batıda da batmayacağını söyledi. Akçiçek, batı kamuoyunun bölgede yaşananlara kulak vermesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 13:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol