banner200
banner235
banner225
25 Mart 2016 Cuma 14:03
Sur ve Silopi için ‘acil kamulaştırma’ kararı
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır’ın sokağa çıkma yasakları ve çatışmaların devam ettiği Sur ilçesi ve Şırnak’ın Silopi ilçesiyle ilgili Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca alınan karar, Resmi Gazete’de bugün yayımlandı.

Sur ilçesinde yer alan 6300 parsel yer hakkında ‘acele kamulaştırma’ kararı alındı.

Karara göre, Abdaldede, Alipaşa, Cemal Yılmaz, Camikebir, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, İnönü, İskenderpaşa, Lalebey, Malikahmet, Özdemir, Süleymangazi, Savaş, Şemhane, Ziyagökalp ve Yenişehir ilçesinin iki mahallesindeki pek çok yerle ilgili kamulaştırma kararı alındı.

Kamulaştırma kararının alındığı yerler arasında Sur Belediyesinin hizmet binasının da bulunduğu belirtiliyor.

SİLOPİ'DE DE KAMULAŞTIRMAŞırnak’ın Silopi ilçesinde riskli alan olarak belirlenen çok sayıda parsel hakkında kamulaştırma kararı aldı.

Kamulaştırma kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kamulaştırma kararı kapsamında Barbaros, Başak, Cudi, Karşıyaka, Harunbey ve Yeşiltepen mahallerinde çok sayıda parsel bulunuyor.

ANLI: HALKIN İRADESİNE YAPILMIŞ BİR SİVİL DARBE

imc'nin haberine göre, Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de çıkan Sur ile ilgili kamulaştırma kararını değerlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, hükümetin Sur ile ilgili yaklaşımına baştan beri kuşku ile yaklaştıklarını ve alınan karar ile haklı olduklarının ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Kamulaştırılan yerler arasında Belediyeye ait binalar ve kamusal alanlar da var. Hükümetin derdi Sur’da insanların yaşayabileceği alanlar yaratmak değil, bölgeyi insansızlaştırmaktır. Bu halkın iradesine yapılmış sivil bir darbedir.

“Alınan kararda ne kent dinamikleri, ne Belediyeler ne de STK’ların görüşü var. Başka bir niyet ve kastın olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı. Amaç, Sur’u yeniden yaşanabilir bir alan haline getirmek değil, güvenlik ve tecrit edilmiş bir alan haline getirmektir. Başbakan Toledo örneğini vermişti. Oranın açık hava müzesi değil, yarı açık cezaevi projesine dönüştürmek olduğu bu karar ile bir kez daha ortaya çıktı.”

DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNE ALINMIŞTISur ilçesinde 124 anıtsal, 410 adet tescilli sivil mimarinin bulunuyor.

Diyarbakır Sur’ları ve Hevsel Bahçeleri 2015 yılında Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilmişti. Sur ilçesi de Diyarbakır Surları için tampon bölge olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.03.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol