banner200
banner222
04 Mayıs 2016 Çarşamba 17:23
Spiker, BBC Arapça'nın yalan haberini protesto etmek için
banner188
banner213
banner230

BBC’nin Arapça servisi spikeri, kanalının yaptığı bir haber sonrasında 8 yıl çalıştığı görevinden istifa etti.

BBC Arapça spikeri Dima İzzedin, kanalın Suriye’nin Halep kentine yapılan saldırılara ilişkin yayınladığı haber sebebiyle istifa etti. Suriye asıllı spiker İzzedin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ekranları bırakma vakti geldi. BBC sekiz yılda bana çok şey öğretti. Buradaki arkadaşlarımı çok seviyorum. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Kurumun belli standartları olmalı. Fakat bu olmadı. Ne yazık ki hiçbir şey olması gerektiği gibi değil” dedi.

İzzedin “Genel olarak, oradan alacağımı aldım ama artık ben BBC’de yapamam, benim parçalanmış ülkemle ilgili yapılan haberler beni oradan ayırdı” ifadelerini kullandı.

İzzedin’in istifası sonrası yapılan haber hakkında BBC bir özür tweeti yayınladı. Özür twettinde, “Katliamın yapıldığı Muhaliflere bağlı bölgeyi rejime ait şeklinde sunulan haberimiz için özür dileriz” denildi.

Söz konusu haberde ‘muhaliflerin rejime bağlı bölgede katliam yaparak 44 kişiyi öldürdükleri’ öne sürülmüştü.

BBC, Arapça kanalında Cumartesi günü yayınlanan Halep haberindeki hatayla ilgili bir açıklama yayınladı.

BBC Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada özetle şöyle dendi:

"BBC Arapça kanalının bülteninde 29 Nisan Cuma günü Halep'teki çatışmaları gösteren bir görüntü yayınlandı. Bu haberde çatışmanın tam yeri belirtilmiyordu. Aynı görüntü 30 Nisan Cumartesi günü bir başka haberde de kullanıldı ancak yanlış yer adı verildi.

"Yanlış kısa sürede anlaşılıp görüntü yayından çıkarıldı. Hatasını kabul eden BBC Arapça, Twitter'dan bir özür de yayınladı. İzleyicilerimizi kasten yanılttığımız ya da bu görüntüyü siyasi amaçla kullandığımız iddiaları tamamen gerçek dışıdır."

Spikerin istifasıyla ilgili iddialar

Türk ve Arap basınında yer alan BBC Arapça sunucusu Dima İzzedin'in bu haberi protesto ederek görevden ayrıldığına ilişkin açıklamlar için BBC şu açıklamayı yaptı.

"BBC Arapça kanalının sunucularından Dima İzzedin, 'kariyer izni' denen, bir yıllık bir izindeydi. Mayıs başında işe dönmesi planlanmıştı. BBC Arapça ile TV kanalındaki rolü ve çalışma koşulları konusunda yaptığı görüşmeler sonucu, 27 Nisan tarihinde BBC'ye işe dönmeyeceğini haber verdi."

BBC açıklamasında İzzedin'in BBC ile görüşme sürecinde, kurumdan ayrılma kararını hiçbir şekilde Suriye haberlerine bağlamadığı, diğer editoryal kaygılarından da bahsetmediği belirtiliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol